Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Protetyka w Szczecinie

Czasami, aby uzyskać efekt zdrowego uśmiechu wystarczy tylko systematyczna pielęgnacja i kontrolne wizyty u dentysty, innym razem trzeba skorzystać z fachowej pomocy specjalisty protetyka. W Klinice Unimedex nasi Pacjenci mogą liczyć na taką pomoc. Wykonujemy większość protez, jakie zna współczesna protetyka, dzięki czemu Pacjenci mają wybór wielu opcji poprawy swojego uśmiechu. Zależnie od rozległości uszkodzeń, preferencji Pacjenta, a także jego możliwości finansowych, dobierane są protezy stomatologiczne ruchome lub stałe.

Zabiegi protetyczne wykonywane w Klinice Stomatologicznej Unimedex dzielą się na:

 • stałe połączone z zębami lub z implantami
 • korony i korony pełnoceramiczne
 • mosty i mosty pełnoceramiczne
 • indywidualne łączniki do implantów
 • korony częściowe pełnoceramiczne
  • wkłady (inlay)
  • nakłady (onlay)
  • licówki
 • ruchome
  • protezy całkowite
  • protezy częściowe
  • protezy szkieletowe
 • klasyczne
 • na koronach frezowanych
 • na koronach teleskopowych
 • z zamkami protetycznymi
protetyka stomatologia

Protetyk stomatologiczny

Protetyk dobierze właściwe rozwiązanie po sprawdzeniu stanu jamy ustnej i uzębienia. W naszym gabinecie zaoferujemy Państwu protetyczne uzupełnienie ubytków w uzębieniu przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii i nowoczesnych narzędzi. Każda proteza, korony pełnoceramiczne CEREC i mosty wykonywane są z wysoką dokładnością i precyzją, dzięki czemu ich estetyka nie różni się od naturalnych zębów. Są one również wygodne i po okresie adaptacji nie powodują dyskomfortu podczas spożywania pokarmów.

Jak powstają indywidualnie dopasowane protezy stomatologiczne?

Proces powstawania protez stomatologicznych wymaga kilku wizyt pacjenta, dzięki którym możliwe jest maksymalne odwzorowanie układu dziąseł i dopasowanie protezy tak, by była wygodna i nie utrudniała przeżuwania. Protetyk pobierze wycisk z jamy ustnej wykorzystując specjalną masę wyciskową do wykonania modelu gipsowego. Kolejno następuje przymierzenie protezy w celu oceny ustawienia zębów, ich kształtu oraz koloru, a także jeśli zajdzie taka potrzeba – dokonania zmian. Na ostatniej wizycie odbiorą Państwo gotową i doskonale pasującą protezę, która zagwarantuje piękny uśmiech oraz komfort podczas jedzenia.

Ruchome protezy zębowe

Protezy ruchome stosuje się zarówno u Pacjentów z kilkoma ubytkami w uzębieniu, jak i u tych, którzy utracili wszystkie zęby. Z uwagi na ten podział używa się na nie określeń – całkowita i częściowa proteza zębowa. Dodatkowo częściowe protezy ruchome dzielimy na szkieletowe lub nakładkowe. Protezy te mocowane są do naturalnych zębów lub ich korzeni, jak również do implantów zębowych.

Konstrukcja ruchomych, szkieletowych protez zębowych wykonywana jest ze specjalistycznych stopów metali i opiera swój ciężar na zdrowych zębach Pacjenta. Ten sposób mocowań protezy nie ma wpływu na odkształcenie dziąseł, na których mocowana jest na przykład klasyczna proteza akrylowa czy też proteza nakładkowa. Użytkowanie protezy szkieletowej nie wymaga też długiego okresu adaptacyjnego, gdyż jedynie na początku ma ona niewielki wpływ na dyskomfort Pacjenta, u którego została zastosowana.

Z kolei protezy nakładkowe mocowane są na zaczepach (takich jak teleskopy) umiejscowionych w kanałach korzeni zębowych. Gwarantuje to dużą stabilność protezy, która jest także wygodna w użytkowaniu. Poza tym umiejscowienie zaczepów w korzeniach zapobiega degeneracji dziąseł i ogranicza zanik wyrostka zębodołowego, ponieważ pozwala dłużej utrzymać uzębienie resztkowe. Podstawową zasadą higieny, obowiązującą dla wszystkich typów ruchomych protez zębowych, jest konieczność ich wyjmowania na noc. W ten sposób pozwalamy odpocząć od ich obciążenia zębom, dziąsłom i błonom śluzowym. Z kolei na wspomniany już komfort korzystania z protez wpływa jakość użytych w nich materiałów, a także umiejętności protetyka, który dopasowuje je indywidualnie do każdego Pacjenta.

Stałe protezy stomatologiczne

W przypadku zębów uszkodzonych stosuje się korony oraz licówki, jak również nowoczesne uzupełnienia inlay i onlay. Jest to grupa stałych protez stomatologicznych, do których zaliczamy ponadto wykonywane w celu uzupełnienia braków w uzębieniu mosty protetyczne.

Podstawową stałą protezą wykonywaną w gabinetach stomatologicznych jest cementowana do naturalnego zęba lub implantu korona protetyczna. Stosuje się ją na zęby żywe jak i po leczeniu kanałowym, na zęby mocno zniszczone i przebarwione. Korony mocowane są zarówno do pozostałości po zębie, jak i do implantów, do których przytwierdzane są specjalnym łącznikiem. Zanim zostają założone na stałe, na czas ich wykonania protetyk wstawia koronę tymczasową, chociaż możliwe jest już wykonanie stałych koron na jednej wizycie. Pojedyncze korony zębowe wykorzystywane są również w mostach dentystycznych.

Absolutną nowością w protetyce są korony hybrydowe na implantach, które łączą w sobie rolę łącznika i korony pełnoceramicznej. Do ich wykonania stosowana jest znana naszym specjalistom technologia CEREC.

Z uwagi na materiał wyróżniamy korony porcelanowe na podbudowie z metalu lub tlenku cyrkonu, korony pełnoceramiczne oraz korony metalowe. Natomiast tradycyjne plomby można zastąpić dziś nowoczesnymi uzupełnieniami koronowymi inlay i onlay. Inlay jest wkładem koronowym stosowanym jako uzupełnienie ograniczone zdrowymi ścianami zęba, natomiast onlay umożliwia odbudowę całej powierzchni żującej. Szczególnymi wskazaniami do zastosowania uzupełnień tego rodzaju są duże zniszczenia zęba spowodowane próchnicą. Z kolei licówki porcelanowe lub kompozytowe stosuje się w momencie, gdy kształt i kolor zęba jest daleki od doskonałości. Są to cienkie płytki, które dentysta na stałe przykleja do przedniej powierzchni zębów, gdy te są uszkodzone, trwale przebarwione lub ustawione tak, że pomiędzy nimi tworzą się mało efektowne szpary. Kształt licówki dopasowuje się na podstawie kopii optycznej naturalnego zęba, dobierając przy tym odpowiedni odcień płytki do indywidualnego koloru zęba.

Dlaczego należy uzupełniać braki w uzębieniu?

Jest wiele powodów, dla których należy odtworzyć utracony ząb. Pierwszym z nich są walory estetyczne. Ubytki w uzębieniu nie prezentują się dobrze, a wręcz wyglądają fatalnie. Są też przyczyną zaburzeń mowy, problemów z przeżuwaniem, jak również zmian kształtu szczęki. Problemy, których zwykle nie widać od razu, to zaburzenia trawienia spowodowane nieprawidłowo przeżuwanym pokarmem i bardzo groźny zanik kości szczęki w miejscu utraconego zęba. Ponadto sąsiednie zęby zaczynają się przesuwać, ponieważ nie mają stałego oparcia, przez co mogą się pojawić problemy ze zgryzem. Jest to jedynie kropla w morzu problemów, jakie może spowodować zaledwie pojedynczy ubytek w uzębieniu.

Licówki

Jeśli pragną Państwo szybko przywrócić swoim zębom doskonały wygląd, licówki będą doskonałym rozwiązaniem pozwalającym ukryć wiele defektów estetycznych. Cienkie plastry porcelany wykorzystywane są w celu rozjaśnienia zębów i ukryciu przebarwień, a także skorygowaniu kształtu zębów. Stanowią skuteczny sposób na ukrycie niewielkich uszkodzeń zębów w postaci pęknięć.

W gabinecie wykonujemy licowanie pojedynczych zębów oraz całych grup. Szczególnie często licówki zakłada się na przednie zęby. Do niewątpliwych zalet licówek należy ich podobieństwo do naturalnego szkliwa – zarówno kolor, jak i wrażenie dotykowe niewiele się różnią. Natomiast ty, co je dzieli, jest odporność licówek na ścieranie i ubytki spowodowane próchnicą.

Efekt wymarzonego uśmiechu możliwy jest do uzyskania po kilku wizytach, na których dobieramy kolor i kształt zębów, a także wykonujemy wycisk, dzięki któremu licówki będą maksymalnie dopasowane do uzębienia. Przed wykonaniem licowania zęby muszą być w pełni zdrowe. Zatroszczymy się o wyleczenie zębów z pomocą stomatologów, chirurgów stomatologicznych i endodontów.