Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Protetyka – Protezy stomatologiczne

Najprościej ujmując, leczenie protetyczne opiera się na wykonywaniu uzupełnień brakujących lub zniszczonych zębów. Do ubytków w uzębieniu dochodzi wskutek przebytej choroby, na przykład paradontozy, wypadków lub wyrwania. Współczesna technologia umożliwia odtworzenie zębów na różne sposoby. Do odtworzenia pierwotnego stanu uzębienia stosuje się uzupełnienia protetyczne. Zależnie od rozległości uszkodzeń, preferencji Pacjenta, a także jego możliwości finansowych, dobierane są uzupełnienia ruchome lub stałe. W przypadku zębów uszkodzonych stosuje się korony i licówki – inleje, onleje.

Dlaczego należy uzupełniać braki w uzębieniu?

Jest wiele powodów, dla których należy odtworzyć utracony ząb. Pierwszym z nich są walory estetyczne. Brakujący ząb w pierwszej kolejności widać i nieraz słychać – dochodzi do zaburzeń mowy, problemów z przeżuwaniem, może się zmienić kształt szczęki. Problemy, których zwykle nie widać od razu po utracie zęba, to zaburzenia trawienia spowodowane nieprawidłowo przeżutym pokarmem i bardzo groźny zanik kości szczęki w miejscu utraconego zęba. Ponadto sąsiednie zęby zaczynają się przesuwać, ponieważ nie mają stałego oparcia, przez co mogą się pojawić problemy ze zgryzem. Jest to jedynie kropla w morzu problemów, jakie może spowodować wydawać by się mogło niewinny i mały ubytek w uzębieniu. Na szczęście istnieją skuteczne rodzaje uzupełnień, a wszystkie zabiegi protetyczne mogą Państwo wykonać w naszej Klinice w Szczecinie.

Zabiegi protetyczne wykonywane w Klinice Stomatologicznej Unimedex dzielą się na:

<ul “>

 • stałe połączone z zębami lub z implantami
 • korony i korony pełnoceramiczne
 • mosty i mosty pełnoceramiczne
 • indywidualne łączniki do implantów
 • korony częściowe pełnoceramiczne
  • wkłady (inlay)
  • nakłady (onlay)
  • licówki
 • ruchome
  • protezy całkowite
  • protezy częściowe
  • protezy szkieletowe
 • klasyczne
 • na koronach frezowanych
 • na koronach teleskopowych
 • z zamkami protetycznymi
protetyka stomatologia

Mosty dentystyczne uzupełniają braki od jednego do kilku zębów. Zarówno mosty jak i korony to stałe uzupełnienia protetyczne, które mocuje się do istniejących zębów własnych Pacjenta lub do implantów zębowych. Natomiast protezy stomatologiczne mogą być wyjmowane codziennie.

Wiele z prac wykonuje się obecnie przy pomocy techniki CAD/CAM – CEREC 3D.

System CEREC pozwala na wykonanie biologicznej kopii zębów przed ich opracowaniem. Umożliwia zarejestrowanie zgryzu przed rozpoczęciem pracy przez lekarza.

W przypadkach zniszczonych zębów, dentysta może wykonać tzw. mock up. Co to znaczy? Przy pomocy kompozytu odtwarza oczekiwany kształt zęba i zgryz, aby uzyskać akceptację pacjenta, a dopiero wtedy skanuje kopię biologiczną. Podczas wykonywania koron w systemie CEREC wiernie odtworzymy naturalny kształt zęba.

Zalety innowacyjnego systemu CEREC

System ten pozwala na wykonanie licówek, koron i mostów już podczas jednej wizyty! Są to odbudowy pełnoceramiczne. Do ich wykonania stosujemy najwyższej jakości bloczki porcelanowe i cyrkonowe. Poza niebywałą dokładnością i estetyką, korony CEREC polecane są dla osób uczulonych na metale. Wielu pacjentów nie akceptuje tradycyjnych wycisków z powodu odruchu wymiotnego. Wielką zaletą jest oszczędniejsze niż tradycyjne szlifowanie zęba. Zęby szlifowane są z tzw. schodkiem okolicy dziąsła, co bardzo oszczędza przyzębie.

W naszej Klinice od 2010 roku stosujemy z dużym powodzeniem system CEREC Premium i InLab 15, co pozwoliło nam wykonać tysiące skutecznych odbudów protetycznych. Aktualnie posiadamy najnowszą generację skanera wewnątrzustnego OMNICAM. Producentem urządzeń jest niemiecka firma Densply Sirona.

Protetyka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin w stomatologii. Dlatego zakres usług stomatologicznych w naszej Klinice jest nieustannie poszerzany i wzbogacany o innowacyjne metody leczenia oraz nowoczesne urządzenia.

Zachęcamy do kontaktu z nami. Jeszcze dziś umówimy Państwa na wizytę w dogodnym terminie.