Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Korony CEREC – stomatologia 3D

stomatologia cyfrowa 3d

W ramach nowoczesnej protetyki w naszym gabinecie stomatologicznym wykonujemy innowacyjne korony CEREC. Reprezentują one technologię 3D, która rewolucjonizuje również rynek stomatologiczny.

Zastosowanie techniki CAD/CAM w stomatologii

Do niedawna wykonanie korony czy mostu dentystycznego było kilkudniowym procesem wymagającym zaangażowania stomatologa i technika dentystycznego, a także kilku wizyt Pacjenta w gabinecie. Dziś, mosty, korony, licówki CEREC mogą powstać nawet w niecałą godzinę. Jak to możliwe? Technologia nie stoi w miejscu i od 30 lat trwa intensywny rozwój cyfrowej stomatologii. Dziś, dzięki komputerowej technologii CAD/CAM, możemy Państwu wykonać mosty i korony porcelanowe, łączniki protetyczne do implantów czy też korony hybrydowe na implantach w ciągu jednej wizyty – bez nieprzyjemnego pobierania wycisku, bez wysyłania pracy do laboratorium protetycznego i oczekiwania na stworzenie produktu. Nie ma potrzeby wykonywać koron i mostów tymczasowych. W technice CAD/CAM zastąpiono tradycyjny wycisk wyciskiem optycznym. Skaner wewnątrzustny z dużą dokładnością odwzorowuje oszlifowane zęby. Oprogramowanie pozwala na zaprojektowanie koron, mostów i licówek z największą, nieosiągalną dotąd precyzją.

Najszybciej rozwijająca się technologia w stomatologii

Klinika Stomatologiczna Unimedex zawsze podąża za najnowszymi technologiami. Do pracy używamy komputerowego systemu CEREC PREMIUM oraz InLab 18, składającego się z konsoli i wyposażonej w skaner wewnątrzustny, sprzężonej z komputerem frezarki 3D. Z perspektywy Pacjenta, cały proces jest bardzo prosty i szybki. W pierwszej kolejności stomatolog oczyszcza ząb z kamienia nazębnego i starych wypełnień, ewentualnie, gdy jest taka potrzeba, wdraża leczenie kanałowe lub zachowawcze. Następnie, zamiast tradycyjnych wycisków, przy użyciu skanera wewnątrzustnego wykonywany jest skan 3D zębów, a obraz trafia prosto do komputera. Na monitorze Pacjent i stomatolog widzą dokładnie odwzorowane zęby i dziąsła. Ogromną zaletą technologii CAD/CAM jest fakt, iż Pacjent może uczestniczyć w procesie projektowania odbudowy protetycznej. Stomatolog konsultuje z nim kształt zęba, więc przy użyciu korony CEREC można nieco poprawić naturę.

Następnie projekt trafia do specjalistycznej frezarki 3D, która w porcelanowym bloczku frezuje protetyczną koronę zębową. Nowy ząb ma kolor zbliżony do naturalnej kości zębowej Pacjenta i jest równie trwały, jak ona. Technologia umożliwia utworzenie wypełnień ceramicznych inlay, onlay i overlay. Wypełniania inlay to inaczej uzupełnienia ubytków korony zęba, które bardzo dokładnie odwzorowują ząb naturalny. Wykonuje się je z najwyższej jakości materiałów ceramicznych. Wypełnienie onlay pokrywa część guzków zęba i może być alternatywą dla korony, podobnie jak wypełnienie overlay, które pokrywa całą górną warstwę zęba.

CEREC – korony zębowe pełnoceramiczne

Korony zębowe CEREC należą do grupy koron pełnoceramicznych. Korony pełnoceramiczne stosowane są do przedniego oraz bocznego łuku zębowego, ponieważ wyróżniają się najwyższym poziomem estetyki. Korona zębowa tego rodzaju jest bardzo podobna do zębów naturalnych. Korony pełnoceramiczne to obecnie najbardziej zaawansowany rodzaj koron protetycznych.

System CEREC pozwala na wykonanie biologicznej kopii zębów przed jej opracowaniem. Umożliwia zarejestrowanie zgryzu przed rozpoczęciem pracy przez lekarza stomatologa. W przypadkach zniszczonych zębów, dentysta może wykonać tzw. mock up. Co to znaczy? Przy pomocy kompozytu odtwarza oczekiwany kształt zęba i zgryz, aby uzyskać akceptację Pacjenta, a dopiero wtedy skanuje kopię biologiczną.

Podczas wykonywania koron w systemie CEREC, mamy możliwość wiernego odtworzenia kształtu zęba. System ten pozwala na wykonanie koron i mostów już podczas jednej wizyty! Są to odbudowy pełnoceramiczne. Do ich wykonania stosujemy najwyższej jakości bloczki porcelanowe i cyrkonowe. Poza niebywałą dokładnością i estetyką, korony CEREC polecane są dla osób uczulonych na metale. Wielu Pacjentów nie akceptuje tradycyjnych wycisków z powodu odruchu wymiotnego. Wielką zaletą jest oszczędniejsze niż tradycyjne szlifowanie zęba. Zęby szlifowane są z tzw. schodkiem okolicy dziąsła, co bardzo oszczędza przyzębie.

Od 2010 roku w naszej Klinice stosujemy z dużym powodzeniem system CEREC Premium i InLab 18 co pozwoliło nam wykonać tysiące skutecznych odbudów protetycznych. Aktualnie posiadamy najnowszej generacji skanery wewnątrzustne OMNICAM. Producentem urządzeń jest niemiecka firma Densply Sirona.

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe odznaczają się wysoką estetyką oraz wytrzymałością, ze względu na metalową lub cyrkonową podbudowę. Korony porcelanowe charakteryzują się bardzo długą żywotnością. Przy odpowiednim użytkowaniu mogą przetrwać nawet 20 lat.

Korony hybrydowe

Korony hybrydowe to korony pełnoceramiczne, które są bezpośrednio przykręcane do implantu. Korony hybrydowe to nowość w implantoprotetyce.

Nasza Klinika dysponuje dwoma systemami CEREC:

  • Konsole do skanowania OMNICAM wyposażone w skanery wewnątrzustne
  • Frezarki do wykonywania odbudów In Lab MC Do zarządzanie maszynami stosujemy najnowsze oprogramowanie CEREC PREMIUM SW 4.6 oraz inLab18.

Zapraszamy do kontaktu z nami, jeszcze dziś umówimy Państwa na wizytę w dogodnym terminie, podczas której lekarze stomatolodzy z Kliniki Unimedex dobiorą odpowiednią metodę leczenia.