Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Stomatologia estetyczna

Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny to stwardniały osad, który tworzy w jamie ustnej idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Powstaje na skutek odkładania się płytki nazębnej, która z czasem wapnieje. Płytka osadza się zarówno nad, jak i pod dziąsłami, w miejscach, do których trudno dotrzeć zwykłą szczoteczką podczas codziennej pielęgnacji. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest usuwanie kamienia u dentysty. Jeśli zaniedbujemy tę czynność, sprzyjamy szerzeniu się próchnicy i choroby zwanej parodontozą. Kamień psuje też estetyczne wrażenie uśmiechu.

Skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego jest prosty i praktycznie bezbolesny. Wykonuje się go w trakcie jednej wizyty u stomatologa. Do zabiegu wykorzystać można m.in. skaler ultradźwiękowy, fale dźwiękowe lub laser, jednak żadna z metod nie daje trwałego efektu. Dzieje się tak, ponieważ z czasem w tych samych miejscach odkłada się i twardnieje nowy osad. Dlatego skaling należy powtarzać przynajmniej raz do roku.

Piaskowanie

W parze ze skalingiem proponujemy inny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Jest to piaskowanie, czyli usuwanie zalegającej płytki nazębnej. Osad, który tworzy płytkę nazębną, to faktycznie resztki jedzenia, bakterie i obumarłe komórki błony śluzowej. Jeśli pozwolimy na to, aby pozostawał na zębach przez dłuższy czas, jest to prosta droga do próchnicy i innych chorób.

Piaskowanie polega na oczyszczeniu zębów piaskiem dentystycznym rozpylonym pod dużym ciśnieniem. Piasek trafia w ten sposób do miejsc, które są nieosiągalne w codziennej pielęgnacji. Następnie jest on usuwany z uzębienia przy pomocy ssaka. Skutkiem są bielsze i mniej nadwrażliwe zęby, przy czym warto wiedzieć, że piasek nie może wybielić stałych przebarwień.

O zadbanym uśmiechu świadczą nie tylko zdrowe, ale też białe i kształtne zęby możliwe do uzyskania dzięki kilku niekłopotliwym zabiegom stomatologicznym. Zabiegi te wykonujemy w ramach stomatologii estetycznej, a należą do nich:

 • zabiegi higieniczne,
  • usuwanie kamienia nazębnego (skaling),
  • usuwanie osadów nazębnych (piaskowanie),
  • wybielanie zębów,
 • poprawę kształtu zębów metodą CEREC i kompozytami,
 • rozwiązania protetyczne,
  • licówki porcelanowe,
  • korony i mosty pełnoceramiczne,
  • inlay,
  • onlay.

stomatologia estetyczna

Inne zabiegi

Któż z nas nie marzy o pięknym, białym uśmiechu? Na rynku istnieje wiele past wybielających, jednak w niektórych przypadkach są one niewystarczające lub efekt jest krótkotrwały. Żaden zabieg wybielania zębów nie przynosi tak szybszych i długotrwałych efektów, jak profesjonalny zabieg przeprowadzony w gabinecie dentystycznym. Jest to również najbezpieczniejsza metoda na zyskanie białych zębów. Należy jednak pamiętać, że proces ten powinien być zawsze poprzedzony profesjonalnym czyszczeniem uzębienia.

Zabiegi takie jak wybielanie, piaskowanie czy też skaling, proponujemy Pacjentom, którzy zadbali już o swój uśmiech w podstawowym zakresie. Dla nas ten zakres oznacza zakończone leczenie zębów oraz skorzystanie z możliwości, jakie daje obecnie protetyka. W idealnym uśmiechu nie ma bowiem miejsca na żadne ubytki i innego rodzaju niedoskonałości. Dlatego warto pomyśleć wcześniej o licówkach, koronach zębowych czy też uzupełnieniach onlay i inlay służących do odbudowy zębów uszkodzonych lub „zjedzonych” przez próchnicę.