Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Stomatologia zachowawcza i leczenie próchnicy

Stomatologia zachowawcza skupia się na leczeniu próchnicy, leczeniu kanałowym i odbudowie uszkodzonych zębów. W tym dziale skupimy się na chorobie zębów kojarzonej głównie z najmłodszymi, choć statystyki pokazują, że boryka się z nią wiele dorosłych osób.

Próchnica jest jedną z najczęściej występujących chorób zębów. W Polsce od niedawna mówi się o prawdziwej epidemii próchnicy: 50% trzylatków, 85% sześciolatków i ponad 90% nastolatków ma próchnicę zębów! W przypadku osób dorosłych wcale nie jest lepiej, aż 99% dorosłych polaków choruje na próchnicę. Chorobę tę śmiało możemy nazwać chorobą cywilizacyjną, a z roku na rok statystyki są coraz gorsze. Stomatologia zachowawcza to nieustanna walka z próchnicą i przypominanie o podstawowych zasadach higieny.

Skąd się bierze próchnica?

Ogromnym problemem jest niewystarczające dbanie o higienę jamy ustnej. Szacuje się, że 4 miliony polaków w ogóle nie myją zębów. Pomimo dobrego dostępu do stomatologów i ogromie informacji we wszystkich mediach, Polacy bagatelizują regularne mycie zębów i podstawowe zasady higieny. Zęby myjemy zbyt krótko, za rzadko i niedokładnie. Przypominamy – zęby powinniśmy szczotkować od 2 do 3 minut, nie 30 sekund. Szczoteczkę należy zmieniać co 2-3 miesiące, nie co pół roku. Myjmy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku, szczególnie słodkim, a nie tylko wieczorem. Odwiedzajmy dentystę co pół roku, a nie w momencie, gdy nie możemy wytrzymać z bólu. Za głównego winowajcę uważa się słodycze, a dokładniej cukier. Faktem jest, iż nieodpowiednia, bogata w cukry dieta wpływa na rozwój próchnicy. Słodzone napoje, wody „smakowe”, a nawet przesłodzona herbata są doskonałą pożywką dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. To właśnie bakterie rozkładają cukry na kwasy, a kwasy powodują demineralizację szkliwa. Próchnica jest odwracalna we wczesnym stadium, czyli w przypadku, gdy mamy jedynie przebarwiony ząb. Gdy pojawią się dziury, potrzebne jest kompleksowe leczenie. Nasza klinika stomatologiczna oferuje Państwu kompleksowe leczenie próchnicy w każdym stadium.

W ramach stomatologii zachowawczej w Klinice Unimedex oferujemy:

  • badania kontrolne
  • leczenie próchnicy i leczenie kanałowe
  • odbudowę korony zęba
  • wypełnienie ubytków

Każdy problem z uzębieniem można rozwiązać sprawnie i szybko, im szybciej zostanie on zdiagnozowany oraz gdy zostaną podjęte odpowiednie metody leczenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz umówimy wizytę w dogodnym dla Państwa terminie.