Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Stomatologia zachowawcza i leczenie próchnicy

Stomatologia zachowawcza skupia się na profilaktyce przeciwpróchniczej oraz podstawowym leczeniu już zaatakowanych nią twardych tkanek zębów. W tym dziale skupimy się na chorobie zębów kojarzonej głównie z najmłodszymi Pacjentami, choć statystyki pokazują, że boryka się z nią wiele dorosłych osób.

Próchnica jest jedną z najczęściej występujących chorób zębów. W Polsce od niedawna mówi się o prawdziwej epidemii próchnicy. Według statystyk problem ten dotyczy 50% trzylatków, 85% sześciolatków i ponad 90% nastolatków! W przypadku osób dorosłych wcale nie jest lepiej, aż 99% dorosłych Polaków choruje na próchnicę. Dlatego zdecydowanie można nazwać ją chorobą cywilizacyjną, a z roku na rok statystyki są coraz gorsze. Stomatologia zachowawcza to nieustanna walka z próchnicą i przypominanie o podstawowych zasadach higieny.

Skąd się bierze próchnica?

W temacie próchnicy ogromnym problemem jest niewystarczające dbanie o higienę jamy ustnej. Szacuje się, że zębów nie myje w ogóle około 4 milionów Polaków. Pomimo dobrego dostępu do stomatologów i ogromie informacji we wszystkich mediach, bagatelizujemy te podstawowe zasady higieny. Zęby myjemy zbyt krótko, za rzadko i niedokładnie, a powinniśmy szczotkować je od 2 do 3 minut, nie 30 sekund. Szczoteczkę należy zmieniać co 2-3 miesiące, nie co pół roku. Myjmy zęby przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej po każdym posiłku, szczególnie słodkim. Tymczasem wielu z nas myje je tylko wieczorem. Odwiedzajmy dentystę co pół roku, a nie w momencie, gdy nie możemy wytrzymać z bólu.

Za głównego winowajcę próchnicy uważa się cukier, który w ogromnych ilościach zawierają głównie słodycze i słodzone napoje. Są one doskonałą pożywką dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej. To właśnie bakterie rozkładają cukry na kwasy, a kwasy powodują demineralizację szkliwa.

Próchnica jest odwracalna we wczesnym stadium, czyli w przypadku, gdy mamy jedynie przebarwiony ząb. Gdy pojawią się dziury, potrzebne jest kompleksowe leczenie. Każdy problem z uzębieniem można rozwiązać u stomatologa, jeśli zostanie on szybko zdiagnozowany oraz gdy zostaną podjęte odpowiednie metody leczenia. Dlatego zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz umówimy wizytę w dogodnym dla Państwa terminie.

Nasza Klinika Stomatologiczna oferuje Państwu kompleksowe leczenie próchnicy w każdym stadium. W ramach stomatologii zachowawczej wykonujemy:

• badania kontrolne sprawdzające stan uzębienia i zagrożenie próchnicą,
• leczenie próchnicy (również leczenie kanałowe),
• leczenie nadwrażliwości i stanów pourazowych zębów stałych,
• odbudowa zębów przy pomocy koron, licówek oraz uzupełnień onlay i inlay,
• działania profilaktyczne w kierunku prawidłowej higieny jamy ustnej.

Stomatologia zachowawcza u dzieci

Leczenie stomatologiczne powikłań próchnicy u dzieci bywa źródłem stresu zarówno dla małych pacjentów, jak i ich opiekunów. Dlatego szeroko rozumiana profilaktyka przeciw-próchnicowa pozwala chronić tkanki zęba przed próchnicą i tym samym dbać o ich zdrowie i piękny wygląd już u małych dzieci. Nasz personel jest w pełni przygotowany do wizyt najmłodszych pacjentów. Zachęcamy do przyprowadzenia dziecka na wizytę adaptacyjną, podczas której stworzymy możliwość zapoznania się z gabinetem i stomatologiem w formie zabawy. Zadbamy o to, by podczas kolejnej wizyty dziecko czuło się bezpiecznie, a zabieg przebiegł bezboleśnie i sprawnie.

Metody leczenia próchnicy dobierane są indywidualnie i zależą przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Im szybciej wykryta, tym mniejsze ubytki zdążyła spowodować. W skrajnych przypadkach może dojść do konieczności leczenia kanałowego zębów, dlatego zachęcamy zarówno dorosłych, jak i małych pacjentów do regularnej kontroli jamy ustnej w naszym gabinecie. Drobne zabiegi w postaci oczyszczania zębów z kamienia oraz wzmacniania struktury zębów sprawią, że będą one odporniejsze.

Każdy problem z uzębieniem można rozwiązać sprawnie i szybko, im szybciej zostanie on zdiagnozowany oraz gdy zostaną podjęte odpowiednie metody leczenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kliniką. Odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz umówimy wizytę w dogodnym dla Państwa terminie.