Menu

Prawidłowe mycie zębów krok po kroku 

Prawidłowe mycie zębów krok po kroku 
mycie zębów

Większość z nas uważa, że wie, jak prawidłowo czyścić zęby. Czy na pewno robimy to w należyty sposób? Mycie zębów pozwala nie tylko na zachowanie ich zdrowia, ale także wzmacnia je. Wpływa także na działanie całego organizmu. Konieczne są także regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, które pozwalają na bieżąco kontrolować stan  zębów. Zaniedbane zęby mogą wywoływać choroby, także poza obszarem jamy ustnej. Warto wiedzieć więc, jak prawidłowo myć zęby, by unikać problemów. Oto  4 kroki skutecznego mycia zębów:

Płukanie jamy ustnej

Przed przystąpieniem do szczotkowania należy dokładnie wypłukać jamę ustną. To pomaga pozbyć się resztek jedzenia oraz wstępnie ją oczyścić, przygotowując do dalszego czyszczenia. Wystarczy ciepła woda i kilkukrotne wypłukanie ust.

Szczotkowanie

To najważniejszy etap mycia zębów. Konieczna jest dobrze dobrana szczoteczka manualna lub elektryczna. Szczoteczka elektryczna w dużym stopniu ułatwia nam czyszczenie zębów. Inaczej jest w przypadku szczoteczki manualnej, która wymaga większej staranności włożonej w szczotkowanie, by było ono skuteczne. Istotny jest czas szczotkowania – 2 minuty są optymalne, by wyszczotkować dokładnie wszystkie zęby. Warto wybierać pasty do zębów zawierające fluor, który je wzmacnia i chroni.

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

O tym kroku w codziennym myciu zębów często zapominamy, a jest on niezwykle istotny. Przestrzenie międzyzębowe to miejsca, w których zbierają się resztki jedzenia i nieusunięte prowadzą do rozwoju próchnicy. Łatwo temu zaradzić, nitkując zęby przy każdym ich myciu. Można w tym celu używać tradycyjnych nici dentystycznych, ale dla większej wygody można również wybrać nici na specjalnym uchwycie, który ułatwia dotarcie do najdalszych zębów. Stosowanie nici pozwala na uniknięcie próchnicy powstającej pomiędzy zębami oraz zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego w tych miejscach.

Ponowne płukanie

Ostatnim etapem jest dokładne płukanie jamy ustnej z pozostałości po czyszczeniu. Należy wypłukać resztki pasty do zębów oraz zanieczyszczeń. Można w tym celu używać ciepłej wody, ale dobrym pomysłem jest użycie płynu do płukania jamy ustnej. Ma on działanie oczyszczające i łagodzące, stanowiąc wsparcie w codziennej higienie zębów.

Tak wyszczotkowane zęby – co najmniej dwa razy dziennie – pozostaną dłużej zdrowe, a uniknięcie próchnicy będzie znacznie łatwiejsze. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, a mycie zębów nie wymaga dużego wysiłku, ale przede wszystkim odrobiny wiedzy i systematyczności.