Menu
Sposoby na bezbolesne leczenie zębów Sposoby na bezbolesne leczenie zębów

W trosce o Państwa dobre samopoczucie podczas wizyty w naszej Klinice Stomatologicznej w Szczecinie korzystamy z szeregu metod w znacznym stopniu redukujących odczucie bólu i dyskomfortu podczas przeprowadzanych zabiegów. Wbrew obiegowej opinii obecnie nawet bardzo skomplikowane procedury dentystyczne można przeprowadzać w warunkach komfortowych dla pacjenta.

W zależności od tego, w jaki sposób środek farmakologiczny zostanie wprowadzony w okolicę leczonego zęba, znieczulenie możemy podzielić na znieczulenie igłowe:

  • nasiękowe
  • przewodowe

Znieczulenie miejscowe nasiękowe i przewodowe

Znieczulenie miejscowe nasiękowe to najpopularniejszy sposób na zniesienie bólu. Polega na płytkim wprowadzeniu środka farmakologicznego w okolicę leczonego zęba za pomocą igły. Dla osób wrażliwych lub dzieci przed podaniem znieczulenia można dodatkowo zastosować znieczulenie miejscowe powierzchowne, polegające na nałożeniu na dziąsło żelu znieczulającego, co likwiduje wszelkie uczucia dyskomfortu związane z wprowadzeniem igły.

Znieczulenie miejscowe przewodowe od nasiękowego różni się tym, że środek znieczulający wprowadzany jest w miejscu, w którym przebiega nerw odbierający bodźce z okolicy kilku zębów jednocześnie. Znieczuleniu przewodowemu może towarzyszyć uczucie rozpierania i odrętwienia okolicy podbródka i języka.

Uspokojenie farmakologiczne

Uspokojenie farmakologiczne przeznaczone jest dla pacjentów o wyjątkowej wrażliwości, na których nie jest możliwe przeprowadzenie zabiegów w obrębie chorego zęba w znieczuleniu miejscowym. Takie osoby mogą poddać się premedykacji, a więc farmakologicznemu uspokojeniu. Leki podaje się na 30 min przed zabiegiem. Osoba poddana premedykacji podczas zabiegu zachowuje świadomość, ale nie odczuwa bólu i jest niewrażliwa na bodźce z otoczenia, które stają się dla pacjenta obojętne.

O sposobie i dawce znieczulenia decyduje lekarz dentysta, który biorąc pod uwagę wiek, stan zdrowia pacjenta i jego nastawienie, dobiera środek najbardziej bezpieczny.