Menu

Leczenie kanałowe zębów krok po kroku

Leczenie kanałowe zębów krok po kroku
leczenie kanałowe zębów

Leczenie kanałowe to doskonały sposób na zachowanie swoich naturalnych zębów, nawet w sytuacji, gdy są one już zniszczone przez zaawansowaną próchnicę. Dzięki zastosowaniu tego sposobu leczenia pacjenci mają możliwość korzystania w dalszym ciągu z własnego uzębienia bez konieczności usuwania go i wszczepiania w jego miejsce kosztownego implantu. Leczenie endodontyczne kojarzy się nam zazwyczaj z tajemniczym i skomplikowanym zabiegiem. Nieznajomość czynności wykonywanych kolejno podczas takiego leczenia przez dentystę powoduje, że pacjenci czują przed nim strach, dlatego w dzisiejszym wpisie przedstawimy krok po kroku, na czym polega leczenie kanałowe.

Etapy leczenia kanałowego:

1. Oczyszczenie zęba

Przy użyciu specjalnych narzędzi lekarz usuwa miazgę z leczonego zęba.

2. Odszukanie ujścia kanałów zębowych

Kiedy jama zęba (będąca jego centralną częścią) jest już oczyszczona, lekarz musi odszukać ujścia wszystkich kanałów zębowych. Ich liczba jest uzależniona od anatomicznej budowy leczonego zęba i waha się od 1 (w przypadku zębów przednich) do nawet 7 (w zębach trzonowych).

3. Oczyszczenie kanałów

Po odnalezieniu wszystkich kanałów należy je dokładnie oczyścić. Lekarz precyzyjnie usuwa z nich miazgę.

4. Mechaniczne opracowanie kanałów

Następnie mierzona jest długość każdego kanału. Służy do tego specjalny przyrząd nazywany endometrem. Dzięki niemu dentysta poznaje dokładną długość kanału, której nie może przekraczać przy wprowadzaniu do nich narzędzi endodontycznych. Z kanałów należy teraz usunąć tkankę miazgi oraz nadać im odpowiedni stożkowaty kształt. Bez odpowiedniego mechanicznego poszerzenia kanałów nie będzie można prawidłowo ich wypełnić. Kanały są opracowywane ręcznie albo maszynowo.

5. Chemiczne opracowanie kanałów

Kiedy lekarz poszerzy już kanały i usunie z nich resztki miazgi, przystępuje do tzw. opracowywania chemicznego, czyli płukania. Dzięki zastosowaniu różnych środków płuczących można usunąć wszystkie pozostałości miazgi ze wszystkich trudnodostępnych dla narzędzi mechanicznych zakątków. Podczas płukania usuwana jest z kanałów także warstwa mazista, czyli wszystkie zanieczyszczenia, które powstały w kanale w trakcie jego mechanicznego opracowywania.

6. Wypełnienie kanałów

Ostatnim krokiem w leczeniu kanałowym jest ich dokładne wypełnienie. Oczyszczone kanały muszą zostać szczelnie zamknięte. Najczęściej używa się do tego naturalnego i termoplastycznego materiału – gutaperki. Obecnie kanały wypełniane są najczęściej przez wstrzykiwanie podgrzanej gutaperki w kanały. Taka metoda daje gwarancję szczelnego wypełnienia nawet najdalszych i najtrudniej dostępnych zakamarków każdego kanału.