Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Leczenie stomatologiczne a  stany i choroby ogólnoustrojowe

stomatologia ciąża
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia stomatologicznego, szczególnie z zakresuchirurgii stomatologicznej, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Niektóre przewlekłe schorzenia, przede wszystkim związane z układem krwionośnym, wymagają szczególnej uwagi. W przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze nie ma większych przeciwwskazań do zabiegów stomatologicznych, w tym chirurgicznych lub ekstrakcji zęba. W naszej Klinice każdy pacjent ma mierzone ciśnienie krwi jako część postępowania. Zarówno przed, jak i po zabiegu, można stosować leki hipotensyjne. Nie wykazano również przeciwwskazań do leczenia chirurgicznego u osób borykających się z zaburzeniami krzepnięcia krwi. W przypadku zabiegów chirurgicznych, Pacjent w porozumieniu z dentystą i lekarzem prowadzącym przyjmuje czynnik krzepnięcia. Pamiętajmy jednak, by o hemofilii poinformować dentystę. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe nie powinny całkowicie odstawiać środków przed przystąpieniem np. do ekstrakcji pojedynczego zęba. W zależności od przyjmowanego leku skorygujemy jego dawkę. Większe zabiegi,  tj. ekstrakcje 3 zębów i inne zabiegi chirurgiczne wymagają wcześniejszego przygotowania w porozumieniu z lekarzem ogólnym.

RTG zębów u ciężarnych pacjentek

Oczekiwanie na urodzenie dziecka nie może oznaczać przerwy w leczeniu stomatologicznym. Wręcz przeciwnie – wymaga wzmożonego nadzoru nad stanem uzębienia przyszłej mamy. Do minimum ogranicza się wskazania do badań radiologicznych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że zdjęcia RTG są groźne dla płodu i wykonywać ich nie wolno. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zdjęcie można, a nawet trzeba zrobić. W przypadku radiodiagnostyki stomatologicznej, zakres naświetlania obejmuje wyłącznie głowę i szyję, a kobiety w ciąży otrzymują dodatkowe fartuchy ochronne. Dysponujemy najnowocześniejszym radiografem panoramicznym emitującym bardzo niskie promieniowanie jonizujące nie przekraczające 0,1cGy. W pierwszym trymestrze dopiero dawka przekraczająca 5cGy może być groźna dla płodu, a w II i III trymestrze dawka szkodliwa wynosi 10cGy. Według Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz National Council on Radiation Protection, dawki stosowane w radiologii stomatologicznej są niegroźne dla płodu. Ważne jest jednak aby poinformować lekarza o ciąży.

Znieczulenie miejscowe u kobiet w ciąży lub  karmiących piersią

Jeśli zajdzie potrzeba pilnej interwencji stomatologicznej można użyć znieczulenia miejscowego, pamiętając jednak o tym, aby dawka była możliwie jak najmniejsza. Znieczulenie miejscowe mniej oddziałuje na płód niż stres spowodowany mocnym bólem. W stomatologii powszechnie stosowane są dwa typy leków znieczulających – lignokaina i artykaina. U kobiet w ciąży stosujemy artykainę, która jest środkiem mocniejszym, więc można ograniczyć jej dawkowanie. Z tego samego powodu artykaina zalecana jest dla mam karmiących piersią. Jest to środek silnie wiążący się z białkami dziąsła, więc utrzymuje się w miejscu podania. Jego rozkład następuje już we krwi, do wątroby trafiają znikome resztki.

Antybiotyki i środki przeciwbólowe

Zabiegi dentystyczne nieraz wiążą się z kilkudniowym bólem. Nie oznacza to, że młoda mama lub kobieta  będąca w ciąży musi znosić nieprzyjemny ból. Jednym z niewielu środków przeciwbólowych dopuszczonych do stosowania u ciężarnych jest paracetamol. Maksymalna dawka terapeutyczna nie może przekraczać 4 g na dobę. Zaleca się możliwie jak najkrótsze stosowanie paracetamolu, ponieważ przenika on przez barierę łożyskową i przechodzi do mleka matki. Antybiotyki są zaś najlepiej przebadanymi lekami w grupie kobiet ciężarnych. Najbezpieczniejsze antybiotyki to penicyliny i cefalosporyny. Penicyliny mogą być stosowane nawet w pierwszym trymestrze ciąży – nie wykazano żadnych właściwości przyczyniających się do powstawania wad płodu. Zarówno penicyliny, jak i cefalosporyny zaliczają się do kategorii leków bezpiecznych, stosowanych np. w przypadkach infekcji jamy ustnej.
Niektóre stany i choroby ogólnoustrojowe wymagają szczególnej uwagi. Są to m.in.:

  • Ciąża
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Choroby serca
  • Cukrzyca
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi
  • Przyjmowanie leków zmniejszających krzepnięcie