Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Leczenie stomatologiczne a choroby ogólnoustrojowe

stomatologia ciąża

Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia stomatologicznego, szczególnie z zakresu chirurgii stomatologicznej, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z Pacjentem. Niektóre przewlekłe schorzenia, przede wszystkim związane z układem krwionośnym, wymagają wyjątkowej ostrożności dentysty, który wyznacza przebieg leczenia. Są to m.in.:

• nadciśnienie tętnicze,
• choroby serca,
• cukrzyca,
• zaburzenie krzepnięcia krwi, a także przyjmowanie leków zakrzepowych,
• leczenie osteoporozy i innych chorób lekami z grupy tzw. bifosfonianów.

Do wyjątkowych należą również sytuacje, gdy leczenia wymaga Pacjentka będąca w ciąży.

W przypadku osób chorujących na nadciśnienie tętnicze nie ma większych przeciwwskazań do zabiegów chirurgii stomatologicznej takich jak ekstrakcja zęba czy hemisekcja , jak również możliwe jest wstawienie implantów zębowych. W naszej Klinice każdy Pacjent ma mierzone ciśnienie krwi przed rozpoczęciem inwazyjnego lub niosącego jakiekolwiek ryzyko powikłań zabiegu. Zarówno przed, jak i po leczeniu zabiegowym, osoby z nadciśnieniem tętniczym mogą stosować leki hipotensyjne.

Nie wykazano również przeciwwskazań do leczenia chirurgicznego u osób borykających się z zaburzeniami krzepnięcia krwi czy też przyjmujących leki przeciwzakrzepowe. W przypadku zabiegów chirurgicznych, Pacjent w porozumieniu z dentystą i lekarzem prowadzącym przyjmuje czynnik krzepnięcia. Pamiętajmy jednak, by o hemofilii poinformować stomatologa. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe nie powinny całkowicie odstawiać środków przed przystąpieniem np. do ekstrakcji pojedynczego zęba. W zależności od przyjmowanego leku skorygujemy jego dawkę. Większe zabiegi,  tj. ekstrakcje kilku zębów wymagają wcześniejszego przygotowania w porozumieniu z lekarzem ogólnym.

Dużym postępem leczenia osteoporozy i chorób nowotworowych było zastosowanie w terapii leków z grupy bifosfonianów. Niestety ważnym efektem ubocznym leczenia jest występowanie martwicy kości szczęki i żuchwy. Dlatego przed rozpoczęciem terapii tymi lekami należy bezwzględnie przeprowadzić tzw. sanację jamy ustnej, czyli wykonać kompleksowe leczenie stomatologiczne. W szczególności należy przeprowadzić wszelkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej!

RTG zębów u ciężarnych Pacjentek

Oczekiwanie na urodzenie dziecka nie może oznaczać przerwy w leczeniu stomatologicznym. Wręcz przeciwnie – wymaga wzmożonego nadzoru nad stanem uzębienia przyszłej mamy. Do minimum ogranicza się wskazania do badań radiologicznych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Nie oznacza to jednak, że zdjęcia RTG zęba są groźne dla płodu i wykonywać ich nie wolno. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zdjęcie można, a nawet trzeba zrobić. W przypadku radiodiagnostyki stomatologicznej, zakres naświetlania obejmuje wyłącznie głowę i szyję, a kobiety w ciąży otrzymują dodatkowe fartuchy ochronne. Dysponujemy najnowocześniejszym radiografem panoramicznym emitującym bardzo niskie promieniowanie jonizujące, które nie przekracza 0,1cGy. W pierwszym trymestrze dopiero dawka przekraczająca 5cGy może być groźna dla płodu, a w II i III trymestrze dawka szkodliwa wynosi 10cGy. Według Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz National Council on Radiation Protection, dawki stosowane w radiologii stomatologicznej są niegroźne dla płodu. Ważne jest jednak, aby poinformować lekarza o ciąży.

Znieczulenie miejscowe u kobiet w ciąży lub karmiących piersią

Jeśli u kobiet w ciąży lub mam karmiących piersią zajdzie potrzeba pilnej interwencji stomatologicznej, można użyć znieczulenia miejscowego, pamiętając jednak o tym, aby dawka była możliwie jak najmniejsza. Znieczulenie miejscowe mniej oddziałuje na płód, niż stres spowodowany mocnym bólem. W stomatologii powszechnie stosowane są dwa typy leków znieczulających – lignokaina i artykaina. U kobiet w ciąży stosujemy artykainę, która jest środkiem mocniejszym, więc można ograniczyć jej dawkowanie. Z tego samego powodu artykaina zalecana jest dla mam karmiących piersią. Jest to środek silnie wiążący się z białkami dziąsła, więc utrzymuje się w miejscu podania. Jego rozkład następuje już we krwi, do wątroby trafiają znikome resztki.

Antybiotyki i środki przeciwbólowe

Zabiegi wykonywane czy to w zakresie leczenia kanałowego czy też chirurgii stomatologicznej, nieraz wiążą się z kilkudniowym bólem. Nie oznacza to, że młoda mama lub kobieta  będąca w ciąży musi go znosić. Jednym z niewielu środków przeciwbólowych dopuszczonych do stosowania u kobiet ciężarnych jest paracetamol. Maksymalna dawka terapeutyczna nie może przekraczać 4 g na dobę. Zaleca się możliwie jak najkrótsze stosowanie paracetamolu, ponieważ przenika on przez barierę łożyskową i przechodzi do mleka matki. Antybiotyki są zaś najlepiej przebadanymi lekami w grupie kobiet ciężarnych. Najbezpieczniejsze antybiotyki to penicyliny i cefalosporyny . Penicyliny mogą być stosowane nawet w pierwszym trymestrze ciąży – nie wykazano żadnych właściwości przyczyniających się do powstawania wad płodu. Zarówno penicyliny, jak i cefalosporyny zaliczają się do kategorii leków bezpiecznych, stosowanych np. w przypadkach infekcji jamy ustnej.