Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Leczenie chorób dziąseł -paradontologia

Choroby dziąseł stanowią drugie po próchnicy zagrożenie utraty zębów. Objawy takie jak zaczerwienienie, krwawienie lub nadwrażliwość mogą świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym dziąseł, który wkrótce może się przenieść na zęby, kość żuchwy i szczęki. Za stan zapalny odpowiadać mogą bakterie nawarstwiające się na płytce nazębnej. Powodów zapalenia dziąseł może być więcej, między innymi: powikłania po przebytej białaczce, alergia, niedobór witaminy C, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, następstwa przyjmowania pewnych lekarstw lub zmiany hormonalne.

Niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować ze stomatologiem, ponieważ nieleczone zapalenie zębów może spowodować parodontozę, a nawet dużo groźniejsze powikłania. Bakterie namnażające się w czasie stanu zapalnego mogą przedostać się do krwioobiegu! W czasie stanu zapalnego dziąsła oddzielają się od zębów, a w pustej przestrzeni, tak zwanej kieszonce, zbierają się resztki pożywienia, co stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii. Leczenie chorób dziąseł zwykle polega na oczyszczeniu kamienia z korzeni zębowych, co powoduje spłycenie powstałej kieszonki. Na tym etapie potrzebna jest też ścisła współpraca z Pacjentem – należy zastosować wyjątkowo intensywne dbanie o higienę jamy ustnej. W niektórych przypadkach stomatolog może zalecić zażywanie leków przeciwzapalnych.

Leczenie chorób dziąseł jest bezpośrednio powiązane ze stomatologią zachowawczą. Stan dziąseł wpływa na stan zębów i na odwrót. Dlatego aby uniknąć nieprzyjemnych schorzeń, należy dokładnie i sumiennie myć zęby i systematycznie korzystać z wizyt kontrolnych! Natomiast jeśli już dojdzie do zapalenia, jesteśmy od tego, by Państwu pomóc.