Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Implanty zębowe

Zastępowanie utraconych części ciała przez implanty jest praktyką powszechną w medycynie, również w stomatologii. Implanty stawów, kręgów, zębów stały się codziennością. Implanty zębów stosowane są w stomatologii od wielu lat, chociaż przeszły niesamowitą drogę rozwoju. Są to wykonane z tytanu lub ceramiki elementy zastępujące korzeń utraconego zęba. Tytan to specyficzny metal łączący w sobie wiele ważnych cech. Po pierwsze jest bioobojętny, co powoduje, że organizm nie traktuje go jako „ciało obce”. Po drugie jest lekki i bardzo wytrzymały mechanicznie. Może przenosić nawet duże obciążenia w jamie ustnej, które występują podczas żucia. Zabieg wprowadzenia jest prosty i polega na wytworzeniu w kości łoża, a następnie umieszczeniu w nim implantu. Na czas integracji z kością, w implant wkręca się śrubę gojącą, która wytwarza kieszonkę zębową dla przyszłej odbudowy. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po integracji implantu z kością, która trwa 4-6 miesięcy, możliwa jest dalsza odbudowa, chociaż stosowane są także odbudowy polegające na natychmiastowym obciążeniu implantu.

Implanty stosujemy zarówno w przypadku utraty pojedynczych zębów, jak również kilku braków w uzębieniu lub przy całkowitym bezzębiu. Implanty zębowe nie tylko stanowią alternatywę do leczenia koronami, mostami i protezami. W skrajnych przypadkach, jak na przykład przy zanikach kości szczęk, są jedyną metodą pozwalającą na osadzenie protez. O ile z punktu widzenia technicznego wszczepienie implantów przeważnie nie stanowi problemu, to najważniejsze jest właściwe zaplanowanie leczenia przez doświadczonego lekarza protetyka. Lekarz posiadający doświadczenie i wspomagany diagnostyką obrazową uzyskiwaną przy pomocy tomografii szczęki i RTG zęba, właściwie zaplanuje leczenie przed zabiegiem. W Klinice Stomatologicznej Unimedex leczeniem implantologicznym zajmuje się dr n. med. Anna Graf, specjalistka II stopnia protetyki stomatologicznej.

Czym jest implantoprotetyka?

Implantami zajmuje się dziedzina stomatologii nazywany implantoprotetyką. Dziedzina ta łączy standardową protetykę z elementami chirurgii stomatologicznej, której znajomości wymaga etap wszczepienia implantu. Mosty, korony lub protezy osadzone na implantach mają nieco inną budowę niż te mocowane na własnych zębach. Implanty różnią się też między sobą budową oraz rodzajem materiałów. W Klinice Unimedex stosowane są implanty dwuczęściowe. Oznacza to, że do właściwego implantu przykręcić należy łącznik protetyczny (abutment ). Dopiero do takiego łącznika można  przymocować koronę lub most dentystyczny, ewentualnie osadzić na nim ruchomą protezę.

Dzięki technologii CAD/CAM w Klinice Unimedex możemy wykonywać indywidualne łączniki z porcelany oraz korony na implancie podczas jednej wizyty! Nowością stały się korony hybrydowe, które łączą w sobie cechy indywidualnego łącznika i korony pełnoceramicznej.

Higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantu

Wszczepienie implantu nie jest bolesne, jednak po zabiegu pozostaje gojąca się rana. Dlatego w pierwszych dniach należy szczególnie zatroszczyć się o higienę jamy ustnej w jej okolicach, aby pozostawała ona idealnie sterylna, a jednocześnie nie została podrażniona. Dlatego po wszczepieniu implantu Pacjent powinien myć zęby miękką szczoteczką, a przestrzeń międzyzębową, w miarę możliwości powinien czyścić przy użyciu irygatora. Warto też na jakiś czas wymienić zwykłą pastę na produkt o zwiększonej sile bakteriobójczej. Mniej więcej po tygodniu można powrócić do normalnego trybu higieny.