Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Higiena jamy ustnej

Profilaktyka z zakresu higieny jamy ustnej to jedno z podstawowych zadań dentysty, który powinien wskazać Pacjentowi właściwe sposoby czyszczenia zębów, powierzchni międzyzębowej i dziąseł. Higiena ma przede wszystkim zapobiegać powstawaniu chorób zębów i dziąseł, w tym najbardziej rozpowszechnionej próchnicy. Jest też ważna ze względów estetycznych, ponieważ odpowiednio dbając o higienę, nie mamy problemu z nieświeżym oddechem. O tym, że o higienę jamy ustnej trzeba dbać, wiedzą wszyscy. Są jednak szczególne sytuacje, w których higiena ma jeszcze ważniejsze znaczenie. Przykładem może być ciąża, choroba cukrzycowa, zabieg ekstrakcji, jak również założenie implantów zębowych, mostów i aparatów ortodontycznych.

Higiena jamy ustnej podczas ciąży

Hormony u kobiet w ciąży mają duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Odpowiadają chociażby za chęć podjadania słodkości i kwaśnych pokarmów. Taka dieta wpływa na obniżenie pH i demineralizację szkliwa. Zachowaniu zdrowia jamy ustnej nie sprzyjają też towarzyszące ciąży wymioty. Z kolei rozszerzone naczynia krwionośne powodują częste krwawienia dziąseł. Z powyższych powodów codzienna higiena wymaga częstego mycia zębów po każdym posiłku. Jednak u kobiet w ciąży ważne jest, aby nie stosować szczoteczek z twardym włosiem. Zalecamy stosowanie szczoteczek elektrycznych, irygatorów i nitek dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej po leczeniu protetycznym

Specjalne znaczenie ma też higiena po zakończonym leczeniu protetycznym. Prawidłowo wykonane mosty i korony muszą mieć odbudowane punkty styczne międzyzębowe. Zapobiega to zaleganiu resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych. To w nich gromadzą się bakterie, które odpowiadają za stany zapalne oraz próchnicę. Ważne jest więc usuwanie ich po każdym posiłku i przed snem. Na rynku produktów do higieny jamy ustnej dostępne są  specjalne szczoteczki do czyszczenia  przestrzeni między zębami i pod mostami dentystycznymi. Bezcenne są tu irygatory i nitki dentystyczne.

Szczególnej higieny wymagają także protezy ruchome: całkowite oraz częściowe. Wyjmowana na noc proteza powinna być za pomocą szczotki oczyszczona  pod bieżącą wodą z resztek pokarmowych i osadu. Ważne jest stosowanie tabletek dezynfekujących do odkażania protez, których powinno się użyć co najmniej raz dziennie. Pamiętajmy, że nieczyszczona proteza ruchoma może wtórnie powodować stany zapalne dziąseł lub próchnicę w zębach, które bezpośrednio do niej przylegają.

Higiena jamy ustnej po usunięciu zęba

Wielu Pacjentów obawia się myć zęby po wykonanej ekstrakcji. W naszej Klinice większość zabiegów usunięcia zęba kończy się założeniem szwów chirurgicznych, więc nie ma przeciwwskazań do stosowania typowej, codziennej higieny. Należy chronić jedynie miejsce po zabiegu przed urazami mechanicznymi, czyli omijać je szczoteczką i uważać na nie w trakcie jedzenia posiłków.

Dobór środków do higieny jamy ustnej

Rekomendujemy wiele środków higieny jamy ustnej

Teraz można kupić polecane przez nas artykuły w naszej Klinice