Menu
Co leczymy? Co leczymy?

Higiena jamy ustnej

Co mamy na myśli mówiąc o higienie jamy ustnej? To nie tylko pozbywanie się przykrego zapachu z ust. Higiena ma przede wszystkim zapobiegać powstawaniu chorób zębów i dziąseł. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

O tym, że o higienę jamy ustnej trzeba dbać, wiedzą wszyscy. Są jednak szczególne sytuacje, w których higiena ma bardzo ważne znaczenie, jak na przykład podczas ciąży, przy chorowaniu na cukrzycę, po ekstrakcjach, implantacji, założeniu mostów, aparatów ortodontycznych itp.

Higiena jamy ustnej w ciąży

W czasie ciąży hormony ciążowe mogą spowodować przerost błony śluzowej jamy ustnej. Rozpulchnione dziąsła mogą krwawić, co niepokoi przyszłe mamy. Codzienna higiena wymaga częstego mycia zębów po każdym posiłku. Ważne jest, aby nie stosować szczoteczek z twardym włosiem. Zalecamy stosowanie szczoteczek elektrycznych, irygatorów, i, z ostrożnością, nitek dentystycznych.

Higiena jamy ustnej  po leczeniu protetycznym

Prawidłowo wykonane mosty i korony muszą mieć odbudowane punkty styczne międzyzębowe. Zapobiega to zaleganiu resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych. To nich rozwijają się bakterie. Ważnej jest więc usuwanie ich po każdym posiłku i przed snem. W handlu dostępne są  specjalne szczoteczki do czyszczenia  przestrzeni między zębami i pod mostami. Bezcenne są tu irygatory i nitki dentystyczne. Protezy ruchome: całkowite, częściowe lub szkieletowe wymagają również szczególnej higieny. Proteza powinna być oczyszczona  pod bieżącą wodą za pomocą szczotki z resztek pokarmowych i osadu.

Ważne jest stosowanie tabletek dezynfekujących do odkażania protez co najmniej raz dziennie. Pamiętaj, że nieczyszczona proteza ruchoma może wtórnie powodować stany zapalne dziąseł lub próchnicę w zębach przylegających do protezy.

Higiena jamy ustnej  po usunięciu zębów

Wielu pacjentów obawia się myć zęby po zabiegach usunięcia zęba. W naszej Klinice większość tych zabiegów kończy się założeniem szwów chirurgicznych, więc nie ma przeciwwskazań do stosowania typowej, codziennej higieny. Chronimy jedynie miejsce zabiegu przed urazami mechanicznymi.