Menu

Blog

Blog
rtg zębów

Czym jest i czemu służy pantomograficzne RTG zębów?

Niektórzy pacjenci podczas leczenia stomatologicznego otrzymają od lekarza zalecenie wykonania zdjęcia pantomograficznego. Jest to zdjęcie, na którym znajdują się zęby, kości szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, a także zatok szczękowych. Jego wykonanie niezbędne jest w kilku przypadkach. Kiedy należy je dostarczyć dla stomatologa i w jaki sposób się je wykonuje?

lisówki

Rodzaje licówek – krótki przegląd

 Licówki są dobrym sposobem na poprawę wyglądu zębów, kiedy są przebarwione, wymagają niewielkiej korekty kształtu, są ukruszone, czy gdy konieczne jest niewielkie zmniejszenie przestrzeni międzyzębowych. Nie zastępują one leczenia ortodontycznego, jednak dzięki ich zastosowaniu można cieszyć się pięknym uśmiechem, bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów dentystycznych. Dostępnych jest kilka rodzajów licówek. Które z nich warto wybrać?

tomografia stożkowa

W jakim celu wykonuje się tomografię szczęki?

Tomografia szczękowa to bezpieczne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które pozwala dokładnie zobrazować badaną okolicę. Znajduje powszechne zastosowanie w różnych dziedzinach stomatologii, w tym m.in. przy leczeniu implantologicznym, kanałowym czy ortodontycznym. Na tej podstawie lekarz może precyzyjnie zmierzyć wymiary szczęki i uzębienia pacjenta, wykryć ewentualne zmiany w obrębie zębów i dziąseł, dokonać oceny efektów dotychczasowego leczenia.

leczenie zębów

Czy wiesz, jak ważna jest wizyta u dentysty przed rozpoczęciem leczenia osteoporozy?

Pacjenci z rozpoznaniem lub podejrzeniem osteoporozy rzadko podejmują decyzję, aby odwiedzić gabinet stomatologiczny. Tymczasem rola lekarza dentysty jest bardzo ważna w leczeniu i diagnozowaniu chorych dotkniętych lub zagrożonych rozwojem metabolicznej choroby kości. Osteoporoza związana jest z chorobami przyzębia, może też stanowić problem w zabiegach wszczepienia implantów.

prześwietlenie szczęki

W jakich sytuacjach należy wykonać RTG zęba?

Zdjęcie RTG zęba, inaczej nazywamy zdjęciem rentgenowskim lub prześwietleniem. Lekarz stomatolog zaleca jego wykonanie, by móc skutecznie i szczegółowo zdiagnozować stan jamy ustnej. Chodzi tutaj o strukturę korzeni, choroby zębów bądź stany zapalne.

proteza

Kilka wskazówek, jak dbać o protezę stomatologiczną

Inwestycja w protezę stomatologiczną jest wydatkiem, który wpływa na zdrowie i komfort życia. Z uwagi na to, że służyć ona będzie przez kilka lat, należy o nią odpowiednio dbać. O czym warto pamiętać w kwestii higieny protezy stomatologicznej i co jeszcze jest ważne?