Menu

Zastosowanie w protetyce stomatologicznej technologii CAD/CAM

Zastosowanie w protetyce stomatologicznej technologii CAD/CAM
stomatolog

Innowacyjna technologia CAD/CAM znalazła zastosowanie w bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym  i stwarza nowe możliwości w tej dziedzinie. Pozwala na pracę z użyciem takich materiałów jak m.in. ceramika szklana, tlenek cyrkonu. Sprawia, że można zachować optymalną wielkość szczeliny brzeżnej, zapewnia trwałość i niezawodną wytrzymałość uzupełnień wykonanych w technologii CAD/CAM.

Korzyści ze stosowania technologii CAD/CAM

Technologia CAD/CAM jest stosowana w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych  jako alternatywa dla mniej precyzyjnych i znacznie bardziej pracochłonnych tradycyjnych metod. CAD to skrót od angielskiego zwrotu „Computer Aided Design”, oznaczającego komputerowo wspomagane projektowanie, natomiast CAM, czyli „Computer Aided Manufacturing”, to komputerowo wspomagane zrealizowanie projektu.

Do zalet metody należy całkowite wykluczenie tradycyjnego wycisku protetycznego, czasem uniemożliwiającego wykonanie leczenia u pacjentów z silnym odruchem wymiotnym.

W jego miejsce pojawił się wycisk optyczny wykonywany skanerem wewnątrzustnym.

Proces projektowania odbudowy pozwala na współpracę lekarza i pacjenta.

Z kolei do zalet obróbki frezarskiej zaliczamy przede wszystkim wysoką precyzję wykonanych prac protetycznych oraz możliwość bardzo dokładnego dostosowania uzupełnień do opracowanego filaru.

Odbudowy cementowane są na cementy adhezyjne. Również praca z obrazem na monitorze jest znacznie łatwiejsza i dokładniejsza, umożliwia monitorowanie projektu z każdej strony oraz ze zmienną perspektywą

Programy stosowane w technologii CAD umożliwiają manipulowanie projektem, np. obracanie, powiększanie, zmianę głębokości bruzd i wysokości guzków, odwzorowanie powierzchni żującej itp. Dodatkowo poprzez uzależnienie poszczególnych parametrów od siebie, istnieje możliwość znacznego skrócenia czasu pracy, gdyż po zmianie jednej wartości, pozostałe dostosowują się automatycznie.

CAD/CAM we współczesnej protetyce

Technologia CAD/CAM w połączeniu z umiejętnościami stomatologa pozwala sprostać nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Praca z zastosowaniem systemów CAD/CAM zwiększa precyzję leczenia, zapewnia lepszy efekt estetyczny oraz gwarantuje, że gotowy produkt protetyczny (korony, mosty, licówki itp.) spełniają oczekiwania lekarza i pacjenta.