Menu

Zakładanie korony zębowej krok po kroku

Zakładanie korony zębowej krok po kroku
Zakładanie korony zębowej

Korona zębowa to nic innego jak uzupełnienie protetyczne stosowane, gdy naturalny ząb jest bardzo zniszczony. Wskazaniem do jej założenia może być również poprawa koloru i kształtu zęba. Korony mają postać czapeczki nakładanej na oszlifowany ząb. Ich zadaniem jest odbudowa utraconej tkanki i wzmocnienie zęba, odtwarzając jego funkcję i estetykę.

Wyróżniamy korony pełnoceramiczne, metalowe i porcelanowe. Takie uzupełnienie można założyć na ząb żywy lub martwy. Korony na zęby stosuje się u pacjenta z dużymi ubytkami próchnicowymi, przebarwieniami lub złamaniami. Ich zakładanie jest bezbolesne.

Proces zakładania korony protetycznej

Zakładanie korony zębowej odbywa się po wcześniejszym umówieniu się z lekarzem stomatologiem na co najmniej trzy wizyty. Założenie korony protetycznej na ząb jest całkowicie bezbolesne.

Na pierwszej wizycie lekarz odpowiednio oszlifuje ząb. Kształt będzie zależał od jego naturalnego kształtu oraz stopnia jego zniszczenia. Przy użyciu wiertła stomatolog zbierze szkliwo ze ścian bocznych i ze ściany żującej zęba. Aby odsunąć dziąsło od zęba i umożliwić swobodne zapłynięcie masy wyciskowej, w tzw. kieszonce dziąsłowej zostanie umieszczona nitka retrakcyjna. W ten sposób powstaje dwuwarstwowy wycisk. Pierwszy wykonywany jest w jamie ustnej. Następnie nitka retrakcyjna zostaje wyciągnięta, a na wycisk z masy twardej stomatolog nakłada masę płynną i odwzorowuje zęby oraz tkanki miękkie. Ustala także wysokość zwarcia i dobiera kolor korony do koloru naturalnych zębów pacjenta. Na oszlifowany ząb zakładana jest tzw. tymczasowa korona ochronna. Na kolejnej wizycie odbywa się przymiarka struktury korony, a na ostatniej zacementowanie protezy stałej. Dobrze wykonana korona i odpowiednia higiena sprawi, że posłuży ona przez wiele lat bez potrzeby wymiany.