Menu

Jakie zabiegi, oprócz leczenia zębów, można wykonać u dentysty?

Jakie zabiegi, oprócz leczenia zębów, można wykonać u dentysty?
dentysta

Gabinet dentystyczny to miejsce, które kojarzy się nam z bólem borowania czy leczenia kanałowego. Tymczasem u dentysty wykonamy także szereg innych zabiegów, nie związanych bezpośrednio z leczeniem, a bardziej z profilaktyką dentystyczną.

Sprawdź z nami, jakie zabiegi wykonasz u dentysty.

Wybielanie zębów

Do najpopularniejszych zabiegów, które wykonamy u dentysty, należy wybielanie zębów. Do wyboru będziemy mieli dwie metody:

  • zastosowanie nakładek
  • wybielanie laserem lub lampą

Zastosowanie nakładek polega na pobraniu przez stomatologa wycisku, potrzebnego do wykonania dwóch przezroczystych nakładek, pasujących do uzębienia. Następnie od dentysty dostaniemy strzykawki z żelem wybielającym, służącym do wypełnienia nakładek, które nałożymy na zęby.

Wybielanie lampą z kolei polega na nałożeniu żelu przez stomatologa, ochraniającego dziąsła, a następnie utwardzeniu go lampą UV. Następnie dentysta nałoży preparat wybielający i naświetli go przez około 10-15 minut.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny powstaje na skutek zaniedbań natury higienicznej. Nazywany jest inaczej płytką bakteryjną i jest miękkim osadem, składającym się z węglowodanów. Wywołuje próchnicę i choroby przyzębia.

Usuniemy go w gabinecie stomatologicznym różnymi metodami.

Jednym ze sposobów będzie skaling przy użyciu skalera ultradźwiękowego. emituje on dźwięki o odpowiedniej częstotliwości, co powoduje odpryskiwanie kamienia od zębów.

W bardziej zaawansowanych przypadkach zaleca się metodę kieratażu, która polega na oczyszczanie głębokich kieszonek przydziąsłowych z resztek kamienia. W trakcie zabiegu usuwa się tkanki objęte stanem zapalnym, dlatego stosowana jest przede wszystkim w przypadku zaawansowanej paradontozy.

Piaskowanie

Będąc w gabinecie dentystycznym warto zdecydować się również na zabieg piaskowania. Jest ono polecane zwłaszcza w czyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych lub przy mocno stłoczonych zębach. Piaskarka pod ciśnieniem, wykorzystując ziarenka piasku, czyści powierzchnię szkliwa z osadu.