Menu

Jak wygląda korona zębowa?

Jak wygląda korona zębowa?
korona zębowa

Korony zębowe stanowią doskonały sposób, aby przywrócić biały, piękny, zdrowy uśmiech. Jak wyglądają, z czego się składają i z jakich materiałów są produkowane? Sprawdź w naszym wpisie.

Z czego składa się protetyczna korona zębowa?

Korony zębowe składają się z dwóch elementów:

  • struktury wewnętrznej, czyli potocznie nazywanej czapeczki,
  • struktury zewnętrznej.

Część wewnętrzna to podbudowa, wykonywana z metalu szlachetnego, nieszlachetnego lub z porcelany. Zewnętrzna część protetycznej korony zębowej to najczęściej warstwa porcelany, napalana na podbudowę. Korona dobrana kolorem do barwy pozostałego uzębienia jest praktycznie nie do odróżnienia od zębów naturalnych.

Jakie są wskazania do założenia korony zębowej?

Naszym pacjentom zalecamy założenie korony zębowej, jeśli ich uzębienie zostało w znacznym stopniu zniszczone przez próchnicę lub jeśli zaobserwujemy duże przebarwienia, których nie da się usunąć innymi sposobami. Protetyczne korony zębowe zakłada się także w trakcie rekonstrukcji zgryzu oraz na zęby złamane lub uszkodzone. Bardzo często założenie korony wieńczy leczenie kanałowe. Wrodzony brak szkliwa to kolejne wskazanie do protetycznych koron zębowych. Na końcu warto wspomnieć, że korony w postaci mostów są sposobem na odtworzenie braków w uzębieniu.

Z czego wykonywane są korony zębowe?

Wygląd korony zębowej uzależniony jest przede wszystkim od materiału, z którego została wyprodukowana. Najmniej estetyczne będą korony metalowe, najbardziej, oferowane przez nasz gabinet, pełnoceramiczne, produkowane z wysokiej jakości bloczków cyrkonu i porcelany. Stosowana w naszym gabinecie technika umożliwia wierne odtworzenie kształtu zęba oraz wykonanie korony już podczas jednej wizyty. Nasze porcelanowe korony protetyczne są niezwykle estetyczne, a także doskonale nadają się dla pacjentów, uczulonych na metale. Co niemniej ważne, podczas nakładania koron CEREC zęby szlifowane są z tak zwanym schodkiem okolicy dziąsła, co oszczędza przyzębie.