Menu

Kilka wskazówek, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa

Kilka wskazówek, jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa
stomatolog

Pierwsza wizyta naszego malucha u stomatologa nie musi oznaczać traumy, powodującej, że dziecko już na zawsze będzie miało uraz do dentysty. Grunt to dobre przygotowanie na pierwsze spotkanie z dentystą jeszcze w domu. Wybór właściwego, renomowanego gabinetu, przyjaznego maluchom, to jedno. Sprawdź, jak jeszcze przygotować naszą pociechę na spotkanie z dentystą.

Strach zostawiamy w domu

Pierwsza wizyta u stomatologa wzbudza w dziecku przede wszystkim strach i lęk, dlatego podstawą jest jego przełamanie. Aby to zrobić, należy opowiedzieć naszemu maluchowi, na czym polega praca stomatologa i wizyta w jego gabinecie, bez używania takich słów, jak ból, strzykawka, wiertła.

Warto przyjąć bajkową narrację, porównując lekarskie przyrządy do magicznych przedmiotów. Możemy także spróbować zorganizować u nas w domu gabinet stomatologiczny i urządzić zabawę w dentystę. Pluszaki mogą grać rolę pacjentów, na których możemy pokazać podstawowe czynności, przeprowadzane przez lekarza stomatologa.

Do dentysty w samą porę

Nie należy także czekać z wizytą u stomatologa do pierwszych niepokojących objawów, bowiem wówczas wizyta będzie kojarzyć się naszemu dziecku przede wszystkim z bólem.

Dlatego pierwszy raz do stomatologa warto się udać, kiedy dziecko ma pół roku i ząbkuje lub gdy pojawią się wszystkie mleczne zęby.

Przyjazny gabinet to podstawa

Równie ważne jest wybranie odpowiedniego gabinetu, przystosowanego do odwiedzin małych pacjentów. Zwróćmy zatem uwagę, czy pomalowany jest w jasne kolory i czy na ścianach znajdą się wesołe wzory czy znane naszej pociesze postaci z bajek. Warto, aby w poczekalni był kącik malucha z zabawkami, kolorowankami i książeczkami.

Jeśli pierwsza wizyta będzie wiązać się z zabiegiem, wymagającym znieczulania, sprawdźmy czy gabinet oferuje nowoczesne metody znieczulania, bez użycia tradycyjnej strzykawki.

Pamiętajmy, że bardzo często od przebiegu pierwszej wizyty u dentysty zależeć będzie to, czy nasza pociecha często chętnie będzie w przyszłości odwiedzała stomatologa.