Menu

Wskazania do założenia korony zębowej

Wskazania do założenia korony zębowej
Wskazania do założenia korony zębowej

Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się między innymi zakładaniem koron zębowych, czyli specjalnych, głównie porcelanowych, nakładek na zęby. Kiedy są one wskazane i jakie korony zakładamy pacjentom w naszym gabinecie, dowiesz się, czytając nasz wpis.

Kiedy wskazane jest założenie zębowej korony protetycznej

Podstawowymi wskazaniami do założenia zębowej korony protetycznej są:

  • znaczne zniszczenie zębów przez próchnicę,
  • przebarwienie uzębienia, które nie może być leczone w inny sposób,
  • rekonstrukcja zgryzu.

Założenie koron zębowych zalecane jest również pacjentom, w sytuacji, gdy ząb został złamany lub uszkodzony mechanicznie oraz po przebytym leczeniu kanałowym. W odtworzeniu braków w uzębieniu pomogą korony w postaci mostów. Stosunkowo rzadko występującą chorobą jest wrodzony brak szkliwa, jego zdiagnozowanie wiązać się będzie jednak właśnie z koniecznością założenia koron protetycznych.

Jakiego rodzaju korony zębowe oferujemy w naszym gabinecie?

Korony zębowe mogą być wykonane z porcelany, cyrkonu lub metalu, przy czym ten ostatni materiał stosowany jest coraz rzadziej, ze względu na uczulenia, które powoduje u pacjentów oraz fakt, że nie jest tak estetyczny jak porcelana. Oferowane w naszym gabinecie dentystycznym pełnoceramiczne korony zębowe to uzupełnienia protetyczne najwyższej jakości, produkowane z bloczków porcelany oraz cyrkonu. Prace protetyczne, związane z zakładaniem koron, wykonujemy przy użyciu techniki CAD/CAM – CEREC 3D, pozwalającej na stworzenie biologicznej kopii zębów przed jej opracowaniem. W trakcie jednej wizyty stomatolog, używając kompozytu, odtwarza pożądany kształt zęba oraz zgryz, a następnie skanuje kopię biologiczną oraz wykonuje koronę. W ten sposób otrzymuje się wierne odtworzenie kształtu zęba. Korony CEREC są estetyczne i nie wywołują alergii. Co więcej, przy użyciu opisanej metody zęby szlifowane są z tak zwanym schodkiem okolicy dziąsła, co w dużej mierze oszczędza przyzębie.

Nie czekaj zatem na to, aż uszkodzony ząb złamie się całkowicie i czym prędzej zgłoś się do naszego gabinetu dentystycznego.