Menu

W jakich sytuacjach należy wykonać RTG zęba?

W jakich sytuacjach należy wykonać RTG zęba?
prześwietlenie szczęki

Zdjęcie RTG zęba, inaczej nazywamy zdjęciem rentgenowskim lub prześwietleniem. Lekarz stomatolog zaleca jego wykonanie, by móc skutecznie i szczegółowo zdiagnozować stan jamy ustnej. Chodzi tutaj o strukturę korzeni, choroby zębów bądź stany zapalne.

Przebieg badania RTG

Wyróżnić możemy dwa rodzaje badania RTG. Stomatolog może zlecić wykonanie jednego z nich w zależności od przewidywanej diagnozy. Pierwszym z nich jest wewnątrzustne badanie RTG. Podczas jego wykonania dentysta umieszcza niewielką kliszę w jamie ustnej pacjenta. Zwykle prosi go o jej przytrzymanie, by zdjęcie wyszło wyraźnie. Bardziej precyzyjne są jednak badania zewnątrzustne. Jest to tomografia, czyli zdjęcie warstwowe szczęki, a także pantomogram. To badanie wymaga nieco bardziej skomplikowanego przygotowania, ponieważ z uwagi na działanie promieni rentgenowskich pacjent musi założyć fartuch ochronny z gumy ołowiowej, który ochroni go przed ich działaniem. Wyniki badania zwykle otrzymuje się po kilkunastu minutach od jego wykonania.

Zalecenia do wykonania RTG zęba

Stomatolog może zalecić wykonanie zdjęcia RTG zęba w kilku przypadkach. Dotyczą one przede wszystkim chorób czy stanów zapalnych, ale nie tylko. Do najważniejszych zaleceń możemy zaliczyć:

  • podejrzenie zaawansowanej próchnicy,
  • podejrzenie zmian chorobowych i stanów zapalnych przy korzeniach,
  • podejrzenie zmian o charakterze nowotworowym,
  • przed planowaną ekstrakcją zęba,
  • przed leczeniem kanałowym lub leczeniem protetycznym,
  • przed wszczepieniem implantów,
  • przed założeniem aparatu ortodontycznego,
  • gdy dojdzie do urazu twarzoczaszki (by określić rozmiar i rodzaj uszkodzeń).

Zdjęcie RTG zęba pozwala na zdiagnozowanie wielu urazów, chorób oraz precyzyjnie przeprowadzić leczenie, na przykład ortodontyczne. Jeśli potrzebujecie Państwo takiego badania lub pomocy stomatologicznej z zakresu  stomatologii zachowawczej, chirurgii stomatologicznej czy protetyki, zapraszamy do naszego gabinetu w Szczecinie. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, nowoczesnemu sprzętowi i szerokiej wiedzy gwarantujemy, że zdrowiem Państwa jamy ustnej zajmiemy się z należytą starannością i profesjonalizmem.