Menu

W jaki sposób lekarz stomatolog zakłada licówki?

W jaki sposób lekarz stomatolog zakłada licówki?
zakładanie licówek

 Licówki to znakomity sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu. Dzięki nim można zmienić barwę zębów i nieco zmodyfikować ich kształt. To sposób na zwiększenie estetyki oraz odbudowę niewielkich uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy ukruszenia. Założenie licówek wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. W jaki sposób one przebiegają?

Najpierw leczenie

Warunkiem koniecznym do założenia licówek są zdrowe zęby. W przypadku pojawienia się ubytków konieczne jest ich uzupełnienie. Lekarz stomatolog na pierwszej wizycie sprawdza także stan dziąseł i ogólny stan jamy ustnej, by upewnić się, że wszystkie zęby są zdrowe, a pacjent nie cierpi na choroby takie, jak na przykład parodontoza. Dopiero zakończenie leczenia wszystkich zębów, umożliwia założenie licówek.  Warto podkreślić, że jest to jedna z najmniej inwazyjnych metod poprawy estetyki uzębienia.

Makieta i określenie oczekiwań

Przed przystąpieniem do wykonania licówek, stomatolog musi znać preferencje pacjenta i wiedzieć, jakie ma on oczekiwania. W zależności od indywidualnych potrzeb lekarz podpowiada możliwe rozwiązania i sporządza makietę, w której pacjent może chodzić przez kilka dni, by upewnić się, że jego wybór jest właściwy, a w „nowych zębach” czuje się dobrze i ładnie. Na tym etapie jeszcze można sporo zmienić.

Szlifowanie i wycisk

Kolejna wizyta wiąże się ze szlifowaniem zębów. Zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu. Poziom zeszlifowania zębów zależy od oczekiwań związanych z licówkami, jednak zwykle nie przekracza on poziomu szkliwa. Z tego względu jest znacznie mniej inwazyjny niż założenie korony. Następnie lekarz pobiera wycisk. Na jego podstawie przygotowywane są idealnie dopasowane licówki. Pomiędzy kolejnymi wizytami zęby pacjenta zabezpieczane są licówkami tymczasowymi.

Zakładanie licówek

Przed przystąpieniem do założenia licówek, stomatolog przymierza je pacjentowi, upewniając się, że ich kolor i kształt są właściwe. Licówki montuje się z użyciem odpowiedniego preparatu, który pod wpływem światła specjalnej lampy twardnieje, skutecznie mocując licówkę na zębie. Po nałożeniu licówek zęby są polerowane i usuwany jest ewentualny nadmiar cementu. Na tym etapie zabieg jest bezbolesny.

Wizyty kontrolne

O ilości kolejnych wizyt w gabinecie dentystycznym decyduje lekarz. Zwykle wizyta odbywa się po tygodniu, a następna zgodnie z zaleceniami. Jeśli wszystko jest w porządku, zęby należy kontrolować, tak jak w każdym innym przypadku, raz na pół roku, by mieć pewność, że są zdrowe. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i prawidłowa pielęgnacja zębów są gwarantem trwałości licówek.