Menu

W jaki sposób lekarz protetyk wykonuje protezy stomatologiczne ?

W jaki sposób lekarz protetyk wykonuje protezy stomatologiczne ?
proteza na zęby

W wyniku niewystarczającej higieny jamy ustnej, przewlekłych chorób, wypadków losowych lub podeszłego wieku możemy stracić naturalne zęby. Luki powstałe w uzębieniu należy jak najszybciej uzupełniać. Służą do tego protezy stomatologiczne, które umożliwiają pacjentom dalsze normalne i zdrowe funkcjonowanie. Dzięki ich zastosowaniu mogą oni wyraźnie mówić, a także nie odczuwają kłopotów trawiennych spowodowanych nieprawidłowym i niewystarczającym przeżuwaniem. Protezy zapobiegają również powstawaniu nieestetycznych zmian w wyglądzie twarzy i kształcie szczęki oraz tworzeniu się wad zgryzu spowodowanych przesuwaniem się sąsiadujących z luką zębów. Jeżeli więc utracimy naturalny ząb albo kilka zębów, powinniśmy bezzwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego i skonsultować się z lekarzem protetykiem. Z dzisiejszego wpisu dowiedzą się Państwo, jak wygląda proces wykonywania protez stomatologicznych – zapraszamy do lektury!

Jak wygląda wykonanie protezy stomatologicznej krok po kroku?

Ruchomej protezy stomatologicznej nie można stworzyć w krótkim czasie podczas jednej wizyty. Do wykonania takiej protezy potrzebne jest bowiem laboratorium dentystyczne. Aby mogła powstać wygodna, estetyczna i indywidualnie dopasowana proteza, konieczne jest odbycie kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

1. Pierwsza wizyta u stomatologa

Na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz bada stan uzębienia pacjenta. Do prawidłowej oceny niezbędne jest wykonanie pantomogramu. W przypadku całkowitych albo częściowych braków w uzębieniu lekarz proponuje możliwe rozwiązania, następnie wycenia leczenie i wspólnie z pacjentem wybierają jedną z dostępnych opcji.

1 a. Wykonanie wycisku

Lekarz protetyk pobiera wycisk z jamy ustnej, stosując do tego specjalną masę wyciskową, rejestrowany jest też zgryz pacjenta. Na tej podstawie w laboratorium dentystycznym powstaną modele gipsowe wiernie odwzorowujące sytuację w jamie ustnej.

1 b. Dobranie odpowiedniej barwy i fasonu zębów w protezie

Aby proteza stomatologiczna jak najlepiej się prezentowała i była jak najwierniejszą imitacją naturalnego uzębienia, lekarz starannie dobiera kolor akrylu imitującego dziąsło, kolor, wielkość i fason (czyli kształt) zębów.

2. Próbna przymiarka protezy

Kolejnym krokiem jest wstępna przymiarka wykonanej na próbę z wosku przez laboratorium dentystyczne protezy. Podczas tej wizyty lekarz protetyk dokonuje oceny ustawienia zębów, ich koloru oraz kształtu. Na tym etapie można jeszcze dokonać wszelkich koniecznych zmian, aby zagwarantować maksymalny komfort użytkowania i estetyczny, naturalny wygląd przygotowywanej protezy.

3. Odbiór gotowej protezy

Na tej wizycie pacjent otrzymuje od lekarza gotową protezę, która jest maksymalnie dopasowana do indywidualnych cech jego jamy ustnej. Powstała w ten sposób „skrojona na miarę” proteza stomatologiczna wygląda niezwykle estetycznie i gwarantuje najwyższy komfort użytkowania.

4. Wizyta kontrolna

Na ostatniej wizycie lekarz ocenia adaptację protezy w jamie ustnej pacjenta.