Menu

Uzupełnienie onlay i inlay – zalety

Uzupełnienie onlay i inlay – zalety
inlay

Ubytki zębowe, które pojawiają się na przykład na skutek próchnicy, (urazu) należy jak najszybciej uzupełniać. Do naszego gabinetu stomatologicznego zgłaszają się Pacjenci z ubytkami o różnych rozmiarach. Często zdarza się tak, że jako alternatywę dla tradycyjnych wypełnień proponujemy wkłady i nakłady koronowe inlay i onlay, dzięki którym ząb nie tylko zostaje wzmocniony, ale jego odbudowa jest anatomiczna, więc jest bardziej estetyczny. Wkłady i nakłady onlay i inlay wykonuje się na podstawie wycisków zęba Pacjenta. Jakie są zalety każdego z tych uzupełnień?

Zalety wypełnienia inlay 

Trwałość wypełnienia metodą inlay jest jedną z ważniejszych zalet tego kosmetycznego uzupełnienia korony zęba. Osadza się go w taki sposób, że przynajmniej z dwóch stron sąsiaduje z naturalną koroną zęba. Stosowany jest zarówno na powierzchniach zębów żywych jak i martwych. Od tradycyjnych metod uzupełnienia różni ją przede wszystkim dobór materiałów i metoda wykonania. Podczas wykonywania wypełnień metodą inlay stosowane są między innymi stopy złota czy porcelana.

Warto również wspomnieć o technologiach, które wykorzystujemy. W naszej klinice wykorzystujemy wyłącznie technologię CAD/CAM w systemie CEREC, która przewyższa tradycyjne metody, które wiążą się z koniecznością pobrania wycisku klasycznego oraz koniecznością odbycia minimum dwóch wizyt. Niezwykle ważne dla Pacjentów jest również to, że takie wypełnienie bardzo dobrze odwzorowuje naturalny ząb. Warto wiedzieć również, że wypełnienia inlay nie ulegają przebarwieniom tak jak wypełnienia kompozytowe. Oprócz tego są odporne na ścieranie, co przekłada się również na ich trwałość. Żywotność takich wypełnień szacowana jest nawet na 10 lat.

Zalety uzupełnienia onlay   

Wypełnienie onlay nazywane również overlay jest nakładem umieszczanym na zniszczonej koronie zęba , który odtwarza powierzchnię żującą i guzki, co różni ją od metody inlay. Służy ono do wypełniania większych ubytków zębowych. Uzupełnienie onlay świetnie sprawdzi się w przypadku silnych zniszczeń próchniczych, ponieważ dzięki niemu można w pełni odbudować  zęby, a jednocześnie sprawić, że otrzymany efekt wizualny będzie idealny. Wypełnienie inlay onlay, overlay wykonywane jest na podstawie wycisku optycznego zęba, czyli jego skanu oraz zebraniu informacji o jego stanie, kolorze czy kształcie, dzięki czemu idealnie odwzorowuje jego kształt.

Warto również wspomnieć, że wycisk optyczny nie wiąże się z nieprzyjemnymi odczuciami, które zwykle towarzyszą wyciskom klasycznym, a oprócz tego daje możliwość natychmiastowej korekty opracowania. Wypełnienie wykonane jest z wysokiej jakości porcelany, która poddawana jest frezowaniu, dzięki czemu odbudowa protetyczna jest niezwykle dokładna. Warto jednak pamiętać, że po zastosowaniu takiego wypełnienia należy dbać o higienę jamy ustnej, by utrzymało się ono jak najdłużej. Podobnie jak w przypadku wypełnienia inlay, wypełnienie onlay jest odporne na ścieranie, twarde i naturalne. Dzięki wykonaniu z materiałów dobrej jakości Pacjenci cieszą się efektami uzupełnienia i pięknym, zdrowym uśmiechem przez długie lata.