Menu

Technologia 3D we współczesnej protetyce stomatologicznej

Technologia 3D we współczesnej protetyce stomatologicznej
zęby

O skanerach i drukarkach i frezarkach 3D (trójwymiarowych) zapewne słyszał każdy. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że technologia 3D ma szerokie zastosowanie w protetyce stomatologicznej. Pozwala na niezwykle precyzyjne oraz szybkie odwzorowanie modelu, w tym przypadku uzębienia.

Technologia 3D w codziennej pracy protetyka

3D wykorzystywane jest w codziennej praktyce stomatologów i protetyków. Dotychczas wykonanie idealnie dopasowanych protez zębowych wymagało nie tylko wiele wysiłku i precyzji, ale przede wszystkim doświadczenia i niesamowitych zdolności manualnych. Rozwój techniki znacznie usprawnił działania protetyczne. Metody CAD/CAM, czyli komputerowo wspomagane skanowanie projektowanie i wykonywanie, znacznie usprawniły proces wykonywania prac protetycznych. Technologia CAD/CAM działa podobnie jak drukarki 3D. Specjalne skaner wewnątrzustny skanuje zęba w trójwymiarze, a następnie precyzyjnie odwzorowuje go w wybranym przez stomatologa i pacjenta materiale. W ten sposób uzyskujemy najdokładniejsze odwzorowanie zęba, zatem i lepsze dopasowanie jego odbudowy lub korony na implancie do pozostałego uzębienia pacjenta. Do zalet z całą pewnością zaliczyć należy również znacznie szybszy czas realizacji.

Okazuje się, że technologia CAD/CAM to przyszłość współczesnej protetyki stomatologicznej . Pozwala na odtworzenie nawet bardzo skomplikowanych, twardych elementów. Do najważniejszych zalet tej metody zaliczamy m.in.:

  • Skrócony czas leczenia. Poprzez zastosowanie nowoczesnych urządzeń można idealnie i bezbłędnie zaplanować kształt nowego zęba, a następnie odtworzyć go w odpowiednim materiale w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.
  • Dokładne i trwałe efekty. Kształt i kolor zęba odwzorowane są perfekcyjnie w najlepszych materiałach, takich jak cyrkon czy porcelana. Co więcej, korony, mosty i wypełnienia typu inlay- onlay przygotowane z zastosowaniem technologii 3D są trwałe, wytrzymałe i odporne na różnego rodzaju czynniki oddziałujące bezpośrednio na zęby.
    • Z góry ustalone, przewidywalne efekty. Pacjent i lekarz mają szansę ocenić i zaakceptować projekt wykonany na ekranie komputera, dzięki czemu rezultaty są znane wcześniej i istnieje możliwość dokonywania ewentualnych modyfikacji.