Menu

Stomatologia 3D: wycisk klasyczny vs. wycisk optyczny

Stomatologia 3D: wycisk klasyczny vs. wycisk optyczny
Stomatolog

Nowoczesna stomatologia bardzo chętnie korzysta z nowoczesnych technologii, innowacyjnych rozwiązań i zaawansowanych urządzeń, które usprawniają wiele procesów leczenia uzębienia oraz pozwalają na wykonywanie precyzyjnych zabiegów estetycznych. Potwierdzeniem tego jest m.in. technika CAD/CAM wykorzystywana przez stomatologów w Klinice Unimedex. Pozwala ona na zastąpienie klasycznego wycisku tzw. wyciskiem optycznym.

Wykonywanie wycisków metodą optyczną

Wykonując protezy można obecnie skorzystać z dwóch metod: klasycznej (pośredniej) i optycznej (bezpośredniej). Metoda optyczna, wykonywana z zastosowaniem systemów CEREC, to szereg niewątpliwych zalet zarówno dla pacjenta, jak i stomatologa.

  • Metoda optyczna zapewnia większą precyzję wycisku wykonanego poprzez skanowanie. W porównaniu z metodą klasyczną odwzorowanie tkanek jest idealne i niezmienione przez ucisk masy wyciskowej.
  • Metoda optyczna pozwala na wyeliminowanie ewentualnych błędów wynikających zarówno z uchybień ludzkich, jak i procesów zachodzących w zastygającej masie wyciskowej.
  • Wyeliminowane są też ewentualne niedokładności, które mogą powstawać podczas wykonywania model ręcznie. Wyciski optyczne tworzone są przez urządzenia, które znacznie obniżają poziom ryzyka błędów.
  • Metoda optyczna umożliwia też zapis wyników skanowania, które mogą być użyte ponownie w przypadku konieczności ponownego użycia.

Technologia CAD/CAM w stomatologii

Jeszcze do niedawna konieczność wykonania korony czy mostu wiązała się z dość długim procesem, w który zaangażowany był zarówno stomatolog, jak i technik dentystyczny, a pacjent musiał kilkakrotnie zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego. Obecnie, za sprawą oprogramowania CEREC można stworzyć mosty, korony, licówki, łączniki protetyczne do implantów, korony hybrydowe na implantach itp. nawet w niecałą godzinę! Jest to możliwe za sprawą technologii CAD/CAM. Nie ma konieczności pobierania wycisku bezpośrednio od pacjenta, co zwykle wiązało się z pewnym dyskomfortem, a także wysyłania wycisku do laboratorium protetycznego i oczekiwania na stworzenie koron. Nie ma też potrzeby wykonywania koron i mostów tymczasowych.