Menu

Specyfika systemu CEREC w protetyce stomatologicznej

Specyfika systemu CEREC w protetyce stomatologicznej

Zdrowe, piękne i nieskazitelnie białe oraz proste zęby to marzenie każdego z nas. Niestety nie wszystkich natura obdarzyła idealnym uzębieniem. Współcześnie jednak mamy coraz więcej możliwości w zakresie odbudowy zniszczonych zębów. Jedną z nich jest system CEREC, czyli protetyka stomatologiczna 3D, która staje się współcześnie coraz bardziej popularna.

Dzięki technologii CEREC odtworzenie naturalnego kształtu zębów staje się znacznie prostsze i bardziej precyzyjne.

Na czym polega technologia CEREC?

Technologia CEREC umożliwia wykonanie wizualnego optycznego wycisku zębów poprzez skanowanie danego obszaru skanerem wewnątrzustnym. Po przeskanowaniu uzębienia dokładny obraz zapisywany jest w  komputerze. Specjalista może wówczas dokładnie przyjrzeć się zębom, a następnie wykonać korony, mosty, licówki i inaye, onlaye .

Metoda ta zapewnia nie tylko przygotowanie koron, mostów czy odbudowy na implantach. To również estetyczna odbudowa zębów po leczeniu endodontycznym, jak onlay, inlay czy overlay, a także licówki. Dzięki systemowi CEREC proces wykonania uzupełnień jest znacznie szybszy . Ogranicza się do jednej wizyty – w porównaniu z tradycyjnymi sposobami.

Jak przebiega zabieg z zastosowaniem technologii CEREC?

W pierwszej kolejności lekarz oczyszcza uzupełnienie z próchnicy i starych wypełnień, następnie dobiera wariant uzupełnienia  i wykonuje wirtualny wycisk przy użyciu skanera wewnątrzustnego. Następnie projektowany jest kształt zęba. Projekt nowego zęba widoczny jest na ekranie komputera. Po wykonaniu wizualizacji uzupełnienia i jego akceptacji przez pacjenta dobierany jest rodzaj oraz kolor materiału, z którego będzie wykonany. Po finalnej akceptacji projektu frezarka CEREC wycina pracę w bloczku ceramicznym , które dopasowywane jest do zębów pacjenta. Wyfrezowana odbudowa jest bezpośrednio cementowana do pozostałej naturalnej tkanki zęba.

Efekty po zabiegu są praktycznie natychmiastowe. Pacjent uzyskuje uzupełnienie protetyczne, które idealnie komponuje się z jego uzębieniem, zapewniając naturalny i estetyczny wygląd.

Nowoczesna technologia CEREC to wielki potencjał dla współczesnej protetyki stomatologicznej. Pozwala odzyskać piękny, zdrowy uśmiech w trakcie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.