Menu

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantów zębowych?

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantów zębowych?
implanty

Implanty zębowe to elementy stosowane w leczeniu stomatologicznym, wykonane z tytanu, zastępujące korzeń utraconego zęba. Tolerowane są przez ludzki organizm i mogą być stosowane zarówno w przypadku utraty pojedynczych zębów, jak i kilku ubytków w uzębieniu lub też przy całkowitym bezzębiu.

Na sztuczny korzeń nakłada się ceramiczną koronę, dopasowaną kolorem do odcienia pozostałego uzębienia. 

Mimo że leczenie implantologiczne jest polecane przez dentystów, nie każdy może się jemu poddać. Jedną grupę, u której będzie ono niemożliwe, stanowią pacjenci z przeciwwskazaniami ze względu na ogólny stan zdrowia lub wiek. Druga grupa to pacjenci, u których stwierdzono przeciwwskazania miejscowe.

Ogólne przeciwwskazania do założenia implantów zębowych

Implantów zębowych nie stosuje się u kobiet w ciąży, u osób, chorujących na nowotwór lub cukrzycę oraz u pacjentów, cierpiących na zaburzenia krzepnięcia krwi. Przeciwwskazaniem będzie także paradontoza, zbyt młody wiek (dotyczy to osób poniżej 16 tego roku życia, u których nadal tworzy się układ kostny) oraz zaawansowana osteoporoza. Padaczka i choroba reumatoidalna również uniemożliwią leczenie implantologiczne, podobnie jak w wielu przypadkach nałogowe palenie tytoniu.

Miejscowe przeciwwskazania do leczenia implantologicznego

Miejscowe przeciwwskazania do zastosowania implantów zębowych dotyczą chorobowo zmienionych obszarów, na których mają zostać wszczepione tytanowe korzenie.

Jeśli zatem szerokość lub wysokość wyrostka zębodołowego żuchwy jest zbyt mała, lub nie ma miejsca między zębami na wykonanie przyszłej korony, leczenie implantami nie będzie możliwe.

Inne przeciwwskazania miejscowe to:

  • przechylenie zębów, uniemożliwiające leczenie za pomocą przyrządów dentystycznych,
  • urazy, schorzenia lub stany zapalne błon śluzowych,
  • wady zgryzu,
  • stany zapalne i urazy występujące w jamie ustnej.

O możliwości wdrożenia leczenia implantologicznego zdecyduje lekarz podczas konsultacji wstępnej, w czasie której przeprowadzi wywiad z pacjentem, zleci ogólnomedyczne badania oraz wypisze skierowanie na tomografię i RTG zębów.