Menu

Rola RTG zębów w diagnostyce stomatologicznej

Rola RTG zębów w diagnostyce stomatologicznej
RTG

Jak w każdej dziedzinie medycyny, także w stomatologii rola diagnostyki jest nie do przeceniania. W dentystyce podstawowym narzędziem, służącym do stwierdzenia rozległości i charakteru zmian chorobowych, zaobserwowanych w tkance zęba, jest badanie RTG.

Na czym polega badanie RTG

Badanie RTG, krótkie, bezbolesne i bezpieczne, polega na prześwietleniu określonej partii uzębienia i szczęki promieniami rentgenowskimi, pochłanianymi w różnym stopniu przez poszczególne tkanki. Może obejmować od jednego do maksymalnie czterech zębów.

W celu ochrony pacjenta przed ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie nakładany jest na niego specjalny fartuch. Badanie można wykonywać na stojąco lub siedząco; za każdym razem klisza znajduje się w jamie ustnej pacjenta.

Wyróżnia się trzy rodzaje zdjęć zębów, które można zrobić w trakcie badania RTG:

  • zdjęcia punktowe, niezbędne dla oceny stanu pojedynczych zębów, zwłaszcza w trakcie leczenia endodontycznego
  • pantomograficzne, inaczej panoramiczne czyli całej szczęki i żuchwy
  • kefalometryczne, umożliwiające diagnostykę wad zgryzu i zaplanowanie leczenia ortodontycznego

Zdjęcie pantomograficzne pozwala natomiast na kompleksową ocenę stanu uzębienia oraz zaplanowanie leczenia.

Wskazania do badania RTG

Badanie RTG zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii. Dentysta zleci je w trakcie diagnostyki oraz leczenia zmian próchnicowych, a także planowania i prowadzenia leczenia kanałowego. Zrobi je przed zaplanowaną ekstrakcją zęba, a także, jeśli będzie podejrzewał u pacjenta stan zapalny. RTG będzie niezbędne, by prawidłowo ocenić wypełnienia i zaplanować leczenie protetyczne, ortodontyczne i implantologiczne.

Wybierając dentystę, szukajmy gabinetów, mających w swojej ofercie RTG zębów. Dzięki temu zdjęcie wykonamy na miejscu, przed leczeniem. Zaoszczędzimy czas i od razu uzyskamy fachową poradę stomatologiczną, podpartą przeprowadzoną, dokładną, rzetelną diagnostyką.