Jak w każdej dziedzinie medycyny, także w stomatologii rola diagnostyki jest nie do przeceniania. W dentystyce podstawowym narzędziem, służącym do stwierdzenia rozległości i charakteru zmian chorobowych, zaobserwowanych w tkance zęba, jest badanie RTG.
Na czym polega badanie RTG
Badanie RTG, krótkie, bezbolesne i bezpieczne, polega na prześwietleniu określonej partii uzębienia i szczęki promieniami rentgenowskimi, pochłanianymi w różnym stopniu przez poszczególne tkanki. Może obejmować od jednego do maksymalnie czterech zębów.
W celu ochrony pacjenta przed ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie nakładany jest na niego specjalny fartuch. Badanie można wykonywać na stojąco lub siedząco; za każdym razem klisza znajduje się w jamie ustnej pacjenta.
Wyróżnia się trzy rodzaje zdjęć zębów, które można zrobić w trakcie badania RTG:
- zdjęcia punktowe, niezbędne dla oceny stanu pojedynczych zębów, zwłaszcza w trakcie leczenia endodontycznego
- pantomograficzne, inaczej panoramiczne czyli całej szczęki i żuchwy
- kefalometryczne, umożliwiające diagnostykę wad zgryzu i zaplanowanie leczenia ortodontycznego
Zdjęcie pantomograficzne pozwala natomiast na kompleksową ocenę stanu uzębienia oraz zaplanowanie leczenia.
Wskazania do badania RTG
Badanie RTG zębów jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii. Dentysta zleci je w trakcie diagnostyki oraz leczenia zmian próchnicowych, a także planowania i prowadzenia leczenia kanałowego. Zrobi je przed zaplanowaną ekstrakcją zęba, a także, jeśli będzie podejrzewał u pacjenta stan zapalny. RTG będzie niezbędne, by prawidłowo ocenić wypełnienia i zaplanować leczenie protetyczne, ortodontyczne i implantologiczne.
Wybierając dentystę, szukajmy gabinetów, mających w swojej ofercie RTG zębów. Dzięki temu zdjęcie wykonamy na miejscu, przed leczeniem. Zaoszczędzimy czas i od razu uzyskamy fachową poradę stomatologiczną, podpartą przeprowadzoną, dokładną, rzetelną diagnostyką.