Menu

Rodzaje licówek – krótki przegląd

Rodzaje licówek – krótki przegląd
lisówki

 Licówki są dobrym sposobem na poprawę wyglądu zębów, kiedy są przebarwione, wymagają niewielkiej korekty kształtu, są ukruszone, czy gdy konieczne jest niewielkie zmniejszenie przestrzeni międzyzębowych. Nie zastępują one leczenia ortodontycznego, jednak dzięki ich zastosowaniu można cieszyć się pięknym uśmiechem, bez konieczności wykonywania inwazyjnych zabiegów dentystycznych. Dostępnych jest kilka rodzajów licówek. Które z nich warto wybrać?

Licówki akrylowe

Licówki tego typu są stosowane właściwie wyłącznie jako rozwiązanie tymczasowe, używane zwykle jako zabezpieczenie zębów przed założeniem licówek z innych materiałów. Akryl nie jest wystarczająco trwały. Nie daje on też oczekiwanego efektu estetycznego, by można było go stosować jako rozwiązanie ostateczne. Licówki tego typu stosuje się po zeszlifowaniu szkliwa, co jest przygotowaniem zębów pod właściwe licówki. W oczekiwaniu na ich wykonanie należy zabezpieczyć zęby i licówki akrylowe pełnią taką przejściową funkcję zabezpieczającą.

Licówki porcelanowe

Porcelana jest obecnie najlepszym materiałem, z którego wykonuje się licówki. Ze względu na swoje cechy fizykochemiczne jest trwałym sposobem na uzyskanie pięknego wyglądu zębów. Licówki porcelanowe nie przebarwiają się, a ich wygląd jest maksymalnie zbliżony do naturalnego. Można je również dopasować do własnego koloru zębów i uzyskać piękny efekt na długie lata. Licówki porcelanowe mają trwałość nawet do kilkunastu lat.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne pozwalają na uzyskanie maksymalnie naturalnego wyglądu zębów, a także odpowiedniej ich przezierności. Nie odbijają światła, ale pozwalają mu przenikać, co w niektórych sytuacjach (światło stroboskopowe) jest kluczowe dla utrzymania naturalnego efektu. Sposób mocowania licówek sprawia, że niemal scalają się one z zębami, dzięki czemu nie widać łączenia ich z zębem. Jest to rozwiązanie stosunkowo kosztowne, podobnie jak licówki porcelanowe, ale jego estetyka i trwałość jest z pewnością tego warta.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe są jednym z bardziej ekonomicznych rozwiązań, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla ich jakości. Choć są one stosunkowo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ich wygląd nie jest tak naturalny, jak wygląd licówek porcelanowych czy ceramicznych. Mają one jednolitą strukturę, bez przezierności światła. Ich wadą jest skłonność do przebarwień, szczególnie do żółknięcia.

Choć najlepsze z licówek – ceramiczne i porcelanowe są najdroższe, to ich trwałość i estetyka są również największe. Licówki porcelanowe mogą służyć nawet przez kilkanaście lat, co w tym kontekście nie wydaje się aż tak kosztownym rozwiązaniem. Warto zawsze porozmawiać z lekarzem dentystą o możliwościach, jakie istnieją, gdyż każda sytuacja jest indywidualna. Trzeba jednak pamiętać, że przed założeniem licówek, konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów. Tylko na zdrowych zębach można bezpiecznie mocować licówki i cieszyć się pięknym uśmiechem.