Korony używane są w celu odbudowy uszkodzonego zęba. Zaliczane są do trwałych uzupełnień protetycznych. W tym artykule przedstawiamy różne rodzaje koron zębowych.
Podział koron ze względu na stopień ingerencji w odbudowę zęba:
- korony częściowe – pokrywają tylko część korony naturalnego zęba,
- korony osłaniające – osłaniają koronę naturalnego zęba,
- korony całkowite – pozwalają na całkowitą odbudowę utraconej korony zęba.
Podział koron ze względu na ich położenie względem dziąsła:
- korony poddziąsłowe,
- korony dodziąsłowe,
- korony naddziąsłowe.
Podział koron ze względu na budowę (ma bezpośredni wpływ na sposób szlifowania zęba):
- korony schodkowe – wymagają wytworzenia schodka, na którym oprze się korona,
- korony bezschodkowe – nie ma konieczności wykonywania takiego schodka.
Podział koron ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane:
- korony jednolite – wykonane są z jednego tworzywa. Do najpopularniejszych typów zaliczamy korony metalowe, ceramiczne, kompozytowe i akrylowe.
- korony złożone – do ich wykonania używa się przynajmniej dwóch różnych tworzyw. Ich strona zewnętrzna jest pokryta materiałem zbliżonym do naturalnych zębów. Zaliczamy do nich m.in. korony metalowe licowane ceramiką, akrylem itp.
Z jakich materiałów mogą być wykonane korony zębowe?
Pacjenci największą uwagę zwracają na materiał, z jakiego wykonane są korony zębowe, gdyż to właśnie ta kwestia ma największym wpływ na estetykę oraz trwałość wykonanego uzupełnienia. Pod tym względem możemy wyróżnić:
- korony metalowe – wybierane ze względu na trwałość oraz niskie ceny, niestety wyglądają najmniej naturalnie ze wszystkich dostępnych rodzajów. U niektórych pacjentów mogą powodować reakcję alergiczną.
- korony cyrkonowe (w pełni) – cechują się wytrzymałością i nie powodują uczuleń. Są dość estetyczne, chociaż małą ograniczoną przezierność. Niestety mogą przyczyniać się do ścierania przeciwległych zębów ze względu na swoją twardość.
- korony pełnoceramiczne, porcelanowe – swoim wyglądem przypominają naturalne szkliwo, przez co są bardzo doceniane przez pacjentów. Nie wywołują uczuleń, jednak są nieco bardziej podatne na pękanie w porównaniu z wcześniej wymienionymi koronami.
- korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – prezentują się naturalnie, są wytrzymałe i bardzo dobrze przylegają.
- korony porcelanowe na podbudowie z metalu – odporne na pęknięcia, trwałe, chociaż niektóre stopy metalu zawierające nikiel mogą powodować uczulenia.