Menu

Rodzaje implantów zębowych

Rodzaje implantów zębowych
Implanty to niewielkie śruby

Implanty to niewielkie śruby, umieszczane w kościach szczęki. Mają za zadanie zastąpienie korzenia brakującego zęba, a także stworzenie podbudowy do nałożenia nowej korony.

Ich wszczepienie jest niezwykle istotne ze zdrowotnego punktu widzenia, przyczynia się bowiem do trwałego odtworzenia utraconych zębów. Dzięki temu można poprawić zaburzoną mechanikę żucia oraz wpłynąć na układ twarzy. Nie do przeceniania są także wartości estetyczne implantów.

To jednak nie koniec ich zalet: dzięki implantom nie trzeba szlifować sąsiadujących, naturalnych, zdrowych zębów. Implanty bowiem nie naruszają sąsiednich zębów, a wręcz wzmacniają ich trwałość. Zapobiegają zanikowi tkanki kostnej i same w sobie nie są podatne na próchnicę.

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje implantów:

  • tytanowe
  • cyrkonowe

Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są między nimi różnice.

Implanty tytanowe

Zdecydowanie najbardziej popularne są implanty tytanowe.

Tytan to bowiem materiał niezwykle odporny, ponadto wykazuje właściwości biokompatybilne: szybko integruje się z kością, stając się jej częścią. Wszczepy z tytanu będą zatem stabilne, wytrzymałe oraz trwałe. Ich wadą będzie natomiast srebrnoszary kolor tytanu, widoczny po czasie, gdy dojdzie, na skutek na przykład upływu czasu lub innych czynników, do obsunięcia się dziąsła.

Implanty cyrkonowe

Innym rodzajem implantów zębowych są implanty cyrkonowe czyli ceramiczne, produkowane z tlenku cyrkonu, właściwościami zbliżonego do naturalnej tkanki zęba. Cyrkon również dobrze integruje się z tkanką kostną, jest wytrzymały i odporny na ścieranie. Nie zawiera metalu, więcej jest całkowicie hipoalergiczny. Są też bardziej estetyczne: mają kolor kości słoniowej, są niewidoczne i wyglądają naturalnie. Koszt ich wszczepienia może jednak okazać się nieco większy.

Ponieważ zabieg wszczepienia implantów jest dość skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, wybierajmy jedynie sprawdzone, renomowane gabinety, w których pracują specjaliści, mający duże doświadczenie w wszczepianiu implantów.