Menu

PRF w implantologii

PRF w implantologii
prf

Nowoczesne gabinety stomatologiczne zazwyczaj chętnie wprowadzają do swojej oferty wszelkie branżowe nowości, dzięki którym leczenie zębów i komfort pacjenta  podczas niego wchodzą na coraz wyższy poziom. W ostatnim czasie wiele mówiło się o technice PRF, która znajduje zastosowanie w implantologii. Czym ona jest?

Fibryna bogatopłytkowa

PRF (Platelet Rich Fibrin) to autogenna matryca, którą uzyskuje się z własnej krwi pacjenta. Przed właściwym zabiegiem pobiera się od niego próbki krwi, które trafiają do specjalnej wirówki – tam właśnie powstaje membrana fibrynowa (do próbek dodaje się antykoagulanty, mające zabezpieczać płytki krwi przed wykrzepianiem). Używa się jej, aby przyspieszyć gojenie ran. Membrana stymuluje wzrost tkanek miękkich. Jest bogata w leukocyty i naczyniowy oraz płytkowy czynnik wzrostu. PRF powolnie (przez około 7 dni) uwalnia czynniki wzrostu, cytokiny i mezenchymalne komórki macierzyste do rany, dzięki czemu goi się ona skuteczniej i o wiele szybciej. Główną zaletą PRF jest to, że to materiał autogenny, niepowodujący reakcji uczuleniowych i naturalnie przyswajany przez organizm. Membrana jest elastyczna, lekarz może więc ją dowolnie przycinać i szyć.

Zastosowanie membrany w implantologii

Technika PRF znalazła szerokie zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, periodontologii, endodoncji, stomatologii dziecięcej, a także w implantologii. Osoby, które planują wstawić implanty zębowe, często wymagają uzupełnienia braków kości, w którym zastosowanie membrany jest często najlepszym wyjściem. Umożliwia ona wytworzenie lepszej jakości kości, w dodatku bez obszarów z materiałem kościozastępczym. Technika PRF stosowana jest też w ochronie przed resorpcją spowodowaną naciskiem płata i aktywacji fibroblastów do tworzenia przyczepów łącznotkankowych. Membrany PRF zakłada się też bezpośrednio na miejsca wokół implantów, w celu przyspieszenia regeneracji tkanek po ich wstawieniu. PRF ma też pozytywny wpływ na zwiększanie przyczepu komórek do biomateriałów i tytanu.