Menu

Jak postępować po zabiegu u chirurga szczękowego?

Jak postępować po zabiegu u chirurga szczękowego?
Chirurgia szczękowa

Wizyta u chirurga szczękowego to wizyta, której najchętniej chcielibyśmy uniknąć, a która jednocześnie często jest konieczna. Specjalista ten bowiem zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej i twarzowej części czaszki.

To właśnie on zajmuje się:

  • usuwaniem zębów
  • resekcją korzeni zębów
  • usuwaniem torbieli szczęk
  • sprowadzeniem do łuku zębów zatrzymanych
  • plastyką tkanek miękkich i tkanki kostnej

Dzisiaj zajmiemy się zabiegiem, najczęściej przeprowadzanym w gabinetach chirurgii szczękowej, czyli usunięciem ósemek. Co robić, aby uniknąć nieprzyjemnych powikłań? Przeczytaj nasz wpis, aby się przekonać!

Kiedy usuwa się ósmeki?

Ósemki to zęby, które usuwa się, jeśli wyrzynają się pod niewłaściwym kątem i deformują uzębienie, co prowadzi do poważnych wad zgryzu. Ponadto usuwa się, jeśli są mocno zainfekowane próchnicą, rosną pod skosem, są zbyt pochylone do wewnątrz jamy ustnej lub uciskają korzenie pozostałych zębów. Jeśli są powodem ostrego zapalenia dziąseł lub prowadzą do deformacji zgryzu, również należy je usunąć.

Przebieg zabiegu

Chociaż usunięcie ósemek brzmi groźnie, sam zabieg, u dobrego specjalisty, przebiega bez komplikacji. Chirurg najpierw znieczuli dziąsło, następnie je natnie, odsłaniając pole zabiegu. W kolejnym etapie chirurg usuwa ząb.

W przypadku powstania dużej przestrzeni po zębie, będzie ona wypełniona odpowiednim preparatem PRF, czyli masą pogatopłytkową wykonaną na miejscu z własnej krwi pacjenta. Cały zabieg kończy się założeniem szwów, które są zdejmowane po tygodniu.

Zadbaj o siebie

Udany zabieg u chirurga szczękowego to jedno, niemniej ważna jest rekonwalescencja po jego zakończeniu. Przede wszystkim należy ściśle przestrzegać wskazań lekarza. Bezpośrednio po zabiegu, warto przyłożyć do bolącego miejsca zimne okłady.

Ponadto, przepisany antybiotyk należy przyjmować o wyznaczonych godzinach, a przez następny tydzień nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów. Zastosujmy także dietę półpłynną i unikajmy wytężonej aktywności fizycznej do czasu zdjęcia szwów.

Przestrzegając tych zasad, z pewnością unikniemy nieprzyjemnych komplikacji.