Menu

Pielęgnacja licówek – kilka cennych wskazówek

Pielęgnacja licówek – kilka cennych wskazówek
pielęgnacja licówek

Licówki poprawiają wygląd zębów, poprzez zmianę ich koloru oraz niewielką korektę kształtu. Umożliwiają zniwelowanie szczelin, wydłużenie czy poszerzenie zębów. Co więcej, są bardzo trwałe – licówki ceramiczne mogą służyć nawet 10-15 lat. Od nas samych w dużej mierze zależy ich trwałość. Prawidłowa ich pielęgnacja przedłuża ją, umożliwiając cieszenie się z pięknych zębów przez wiele lat. Jak jednak pielęgnować licówki? Tak naprawdę wymagają one takiej samej pielęgnacji, jak każde zęby. Oto wskazówki, jak dbać o licówki, by były piękne na dłużej.

Prawidłowe szczotkowanie

Mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie jest podstawą dbałości o nie. Optymalne byłoby czyszczenie zębów po każdym posiłku, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takich sytuacjach warto płukać zęby płynami do tego przeznaczonymi lub choćby samą wodą, by pozbyć się resztek jedzenia w nich zalegających. Licówki wymagają dokładnie takiej samej pielęgnacji, której podstawą jest regularność i dokładność związana ze szczotkowaniem zębów. Warto poświęcić na to więcej czasu, by mieć pewność, że zęby są dokładnie oczyszczone. Chcąc ułatwić sobie ich szczotkowanie, można stosować elektryczne szczoteczki, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Szczoteczki manualne wymagają większej dokładności z naszej strony.

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

To element higieny, który bywa zaniedbywany. Tymczasem przestrzenie międzyzębowe to miejsca bardzo podatne na powstawanie próchnicy. W przypadku licówek ich prawidłowe oczyszczanie jest równie istotne, jak przy każdych zębach. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych przeznaczone są odpowiednie akcesoria. Najbardziej podstawowym z nich jest nić dentystyczna. Może być ona zamocowana na uchwycie, co ułatwia jej stosowanie. Nić dentystyczna powinna być używana przy każdym myciu zębów. Dobrym sposobem na utrzymanie przestrzeni międzyzębowych w czystości jest stosowanie irygatora. To urządzenie, które oczyszcza wąskie przestrzenie dzięki wodzie pod ciśnieniem. Irygator umożliwia także dotarcie do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, takich jak kieszonki, które czasem tworzą się przy ósemkach.

Wizyty w gabinecie stomatologicznym

Po założeniu licówek konieczna jest kolejna wizyta u stomatologa po około tygodniu. Jeśli licówki są stabilne, można funkcjonować z nimi normalnie. Kolejny termin wizyty w gabinecie stomatologicznym wskaże lekarz. Zwykle takie wizyty odbywają się co pół roku, a więc dokładnie tak samo, jak w przypadku każdych innych zębów. Istotne jest, aby nie nadwyrężać licówek, na przykład obgryzając paznokcie.

Najważniejsza w pielęgnacji licówek jest prawidłowa higiena jamy ustnej, która jest wspólna dla wszystkich zębów: szczotkowanie oraz oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych regularnie i dokładnie.