Menu

Mosty dentystyczne – czy to dobre rozwiązanie?

Mosty dentystyczne – czy to dobre rozwiązanie?
Mosty dentystyczne

Mosty dentystyczne to jeden ze sposobów na uzupełnienie ubytków w uzębieniu, które powstały z różnych przyczyn. To znakomita alternatywa dla protez całościowych, które dziś są rozwiązaniem ostatecznym. Mosty protetyczne pozwalają na odzyskanie pełnej funkcjonalności uzębienia w zakresie zarówno praktycznym, jak i estetycznym.

Kiedy można założyć most dentystyczny?

Założenie mostu protetycznego jest możliwe, gdy pacjent ma swoje zęby, na których można zamocować most. Most pozwala na uzupełnienie nawet kilkunastu zębów i jest rozwiązaniem mocowanym na stałe, bez możliwości samodzielnego zdejmowania. To jeden z najbardziej komfortowych sposobów uzupełnienia ubytków zębowych, który jest nie tylko wygodny, ale także znakomicie imituje naturalne zęby, co pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem. Chcąc założyć most dentystyczny, należy przede wszystkim posiadać pozostałe zęby w dobrym stanie i wyleczyć wszelkie zmiany w obrębie jamy ustnej, zarówno te dotyczące, zębów, jak i dziąseł.

Jak wygląda most?

Most dentystyczny składa się z przęsła i filarów. Filary to miejsca, które są na stałe mocowane do istniejących już zębów. Ważne, by zęby, na których osadza się most, były silnie umocowane w kości, aby mogły utrzymać dodatkowe obciążenie w postaci przęsła. Przęsło mostu to nic innego jak uzupełnienie brakujących zębów. Mosty mogą mieć zróżnicowaną wielkość. Zwykle stosuje się je do uzupełnienia więcej niż jednego brakującego zęba, gdyż w takim przypadku częściej stosuje się koronę. Założenie mostu wymaga zeszlifowania własnych zębów, które będą filarami dla mostu. To rozwiązanie korzystniejsze dla zdrowia jamy ustnej niż pozostawienie luk międzyzębowych, które przyczyniają się do pogłębiania się deformacji zgryzu i kolejnych ubytków.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Mogą to być:

  • mosty akrylowe,
  • mosty porcelanowe na podbudowie metalowej,
  • mosty pełnoceramiczne
  • mosty metalowe.

Te ostatnie są stosowane obecnie bardzo rzadko, bo choć mają bardzo dobrą trwałość, ich walory estetyczne są wysoce wątpliwe. Inaczej jest z mostami akrylowymi, które, choć są ładne i wyglądają naturalnie, są stosunkowo nietrwałe i stosuje się je jako rozwiązania tymczasowe. Najczęściej stosowane są mosty porcelanowe na podbudowie metalowej. Takie połączenie materiałów pozwala na zapewnienie wysokiej trwałości i estetyki. Doskonałe są także mosty pełnoceramiczne, jednak są one także rozwiązaniem najbardziej kosztownym.

Jak dokonać wyboru odpowiedniego mostu?

Decyzja o wykonaniu mostu powinna zapaść po konsultacji z lekarzem dentystą, który na podstawie oceny stanu uzębienia i z uwzględnieniem oczekiwań pacjenta, proponuje optymalne rozwiązanie. Ostateczna decyzja oczywiście należy do pacjenta, jednak warto pamiętać, że poza implantami, to most jest ostatnią możliwością na uzupełnienie uzębienia przed zastosowaniem protezy całościowej. W większości przypadków warto walczyć o każdy naturalny ząb, dlatego mosty dentystyczne są popularnym rozwiązaniem, nawet jeśli mają one obejmować odbudowę wielu zębów.