Menu

Most protetyczny czy implant

Most protetyczny czy implant
czy implant

Kiedy stracimy zęba, powstaje ubytek w uzębieniu, który powinniśmy jak najszybciej wypełnić. Zęby przednie są najczęściej odbudowywane przede wszystkim ze względów estetycznych, jednak tak samo istotne jest uzupełnianie luk w zębach znajdujących się w tyle szczęki. Zaniechanie odbudowy może bowiem doprowadzić do różnych innych problemów, takich jak np. nawracające bóle głowy, problemy z trawieniem, deformacja owalu twarzy, nieprawidłowa artykulacja głosek zębowych czy nieprawidłowe obciążenie mięśni twarzy. Zdając sobie sprawę z różnorodnych konsekwencji utraty zębów, należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty, który doradzi nam najlepszą dla nas formę odbudowy uzębienia. Obecnie do wyboru mamy wiele technik i nowoczesnych metod leczenia, dzięki którym można odtworzyć brakujący ząb. Najczęściej stosowane są mosty protetyczne i implanty.

Kiedy dobrym rozwiązaniem jest most protetyczny?

Mosty protetyczne to doskonałe rozwiązanie dla pacjentów mających swoje naturalne zęby, na których możliwe będzie założenie takiej konstrukcji protetycznej. Ubytek musi być otoczony zdrowymi zębami, na które lekarz zakłada porcelanowe korony. Stają się one filarami mostu protetycznego. To na nich osadza się przęsło uzupełniające lukę zębową. Most protetyczny jest zawieszony nad dziąsłem w miejscu, gdzie brakuje nam zębów. Takie rozwiązanie jest idealne, jeżeli do uzupełnienia mamy lukę po jednym lub kilku sąsiadujących ze sobą zębach naturalnych. Filarami mogą być zęby naturalne, ale można wykorzystywać do tego również implanty, które gwarantują większą stabilność mostu protetycznego. Most protetyczny to proteza stała, której nie można samodzielnie wyjmować. Jego zaletami jest trwałość, umożliwienie dokładnego rozdrabniania pokarmów oraz możliwość uzupełnienia ubytku po kilku brakujących zębach. Mosty protetyczne są także lepszym rozwiązaniem dla osób, u których stwierdzono niewystarczającą ilość kości, aby można w nią było wszczepić implant zębowy.

Kiedy lepszy będzie implant zębowy?

Implanty zębowe są rewelacyjnym sposobem odbudowy zębów. Wyglądają niezwykle naturalnie i doskonale spełniają swoje funkcje. Wszczepienie implantu i zrobienie na nim rekonstrukcji zęba można wykonać bez konieczności szlifowania naturalnych zębów pacjenta, jak ma to miejsce w przypadku mostów protetycznych. Dzięki zastosowaniu implantu unikamy procesu zanikania kości po utracie zęba. Jest to możliwe, ponieważ podczas gryzienia implant wywiera na kość nacisk tak samo, jak robi to naturalny ząb. Dzięki tej sile kość jest zmuszona do pracy, a pacjent uniknie w przyszłości konieczności wykonywania jej kosztownej i czasochłonnej rekonstrukcji. Implanty zębowe są jednak zdecydowanie droższe od mostów protetycznych i jest to ich jedyna wada.