Menu

Licówki czy korony?

Licówki czy korony?
licówki czy korony

Poprawa wyglądu uzębienia, wiążąca się także z komfortem przeżuwania, a nawet wymową, jest niezwykle istotna. W zależności od konkretnych braków stosuje się metody pozwalające na optymalne uzupełnienie uzębienia. Wśród nich są popularne licówki i korony. Czym różnią się od siebie i kiedy je stosować?

Czym są licówki?

Licówki to specjalne płatki, które zrobione są z porcelany lub kompozytu. Ich celem jest poprawa estetyki uzębienia, poprzez zmianę koloru, ale także uzupełnienie drobnych niedoskonałości. Mogą to być niewielkie szpary międzyzębowe, przebarwienia, czy pęknięcia. Z użyciem licówek można w niewielkim stopniu modyfikować kształt zębów, wydłużając je lub poszerzając. Ze względu na swoją grubość, zbliżoną do grubości szkliwa, licówki są niemal niewyczuwalne. Materiał, z jakiego wykonane są licówki, nie tylko ma walory estetyczne, ale także chroni zęby przed powstawaniem próchnicy, pełniąc funkcję szkliwa. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości licówki porcelanowe mogą pozostawać na zębach nawet przez 10-15 lat, pod warunkiem właściwej pielęgnacji. Licówki kompozytowe służą przez 2-3 lata. Przed założeniem licówek konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, gdyż można je stosować wyłącznie na zdrowe uzębienie. Przeciwskazaniem do stosowania licówek jest bruksizm, czy obgryzanie paznokci. Trzeba wiedzieć, że licówki w żaden sposób nie korygują zgryzu, nie są więc częścią leczenia ortodontycznego.

Co to są korony?

Korony zębowe są bardziej inwazyjną formą rekonstrukcji zębów niż licówki. Stosuje się je do odtworzenia zębów zniszczonych, na przykład w wyniku próchnicy, czy po leczeniu kanałowym. Istnieje kilka rodzajów koron, wśród których najbardziej odtwarzające naturalne zęby są korony pełnoceramiczne. Wysokiej jakości są również korony porcelanowe, na podbudowie ze stali stomatologicznej lub złota, mającego właściwości przeciwpróchnicze. Istnieją także korony kompozytowe, ale należy je traktować jako rozwiązanie tymczasowe. Warto podkreślić, że trwałość koron porcelanowych sięga 10-15 lat.

Kiedy wybrać licówki, a kiedy korony?

Decyzja o wyborze odpowiedniej formy rekonstrukcji lub poprawy estetyki zębów należy do stomatologa, który po konsultacji z pacjentem, podejmuje właściwy sposób leczenia. Najlepsi specjaliści kompleksowo doradzają w każdym indywidualnym przypadku. Jeśli chcemy poprawić wygląd naszych zębów w niewielkim stopniu, na przykład poprzez zmianę ich koloru i uzupełnienie szczelin, ewentualnie drobną zmianę kształtu zębów – licówki będą dobrym rozwiązaniem. Poważniejsze zabiegi rekonstrukcyjne, związane z uzupełnieniem uzębienia, uszkodzonego w wyniku silnej próchnicy, czy utraty zębów wskutek wypadku, wymagają wstawienia koron. Warto pamiętać, że przed każdym z tych zabiegów, stomatolog najpierw leczy zęby, tak by nie były one zajęte próchnicą. Tylko zdrowe zęby mogą być poddane każdemu z tych zabiegów.