Menu

Lekarz stomatolog radzi, jak prawidłowo dbać o zęby

Lekarz stomatolog radzi, jak prawidłowo dbać o zęby
Lekarz stomatolog

Dbałość o higienę jamy ustnej jest gwarancją zdrowia zębów i dziąseł, ale także wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zaniedbane zęby mogą powodować poważne schorzenia nie tylko w obrębie jamy ustnej. Regularne mycie zębów oraz wizyty w gabinecie stomatologicznym są warunkiem koniecznym do uzyskania zdrowego uśmiechu. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego profilaktyka jest niezwykle ważna.

Mycie zębów

Choć od przedszkola dzieci są uczone higieny jamy ustnej, statystyki pokazują, że ogromna liczba Polaków nadal nie myje zębów regularnie. Tymczasem to właśnie mycie zębów jest podstawą ich dobrej kondycji i zdrowia. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Optymalnie byłoby myć zęby po każdym posiłku, lecz nie zawsze jest to możliwe. Można wtedy stosować metody zastępcze, na przykład płukanie ust płynami do tego przeznaczonymi. Do mycia zębów należy używać pasty z fluorem. Warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną, najlepiej pulsacyjną, która pomaga pozbywać się kamienia nazębnego, będącego częstą przyczyną próchnicy. Co więcej, taka szczoteczka lepiej wnika w przestrzenie międzyzębowe i wszystkie zakamarki w jamie ustnej, usuwając resztki jedzenia. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Codzienne, dokładne mycie zębów pozwala na uniknięcie wielu chorób związanych z rozwijającymi się w jamie ustnej bakteriami.

Akcesoria przydatne do pielęgnacji jamy ustnej

Oprócz szczoteczki do zębów i pasty warto stosować dodatkowe akcesoria. Jednymi z najważniejszych, które powinny być używane codziennie, są nici dentystyczne. To znakomity sposób na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, w których także zbierają się resztki pokarmu. Są one pożywką dla bakterii i powstawania kamienia nazębnego. Wygodnym sposobem na czyszczenie zębów są nici dentystyczne na uchwycie, które umożliwiają łatwiejsze dotarcie do wszystkich przestrzeni międzyzębowych w łatwiejszy sposób, niż z użyciem nici tradycyjnych. Warto także zaopatrzyć się w irygator, a więc urządzenie, które strumieniem wody wymywa resztki jedzenia spomiędzy zębów. To dobry sposób na utrzymanie zębów w czystości, bez wkładania w ich pielęgnację wielkiego wysiłku. Wystarczy systematyczność.

Wizyty dentystyczne

Ważnym elementem dbałości o zdrowie jamy ustnej są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Optymalnie jest odwiedzać stomatologa raz na pół roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Takie wizyty pozwalają na sprawowanie stałej kontroli nad jamą ustną i szybkie reagowanie w razie pojawienia się zmian próchnicowych. To sprawia, że zęby są pod stałą kontrolą specjalisty. Największe problemy rodzą bowiem zaniedbania. To one doprowadzają do poważnych chorób zębów i konieczności stosowania zaawansowanych zabiegów stomatologicznych.

Zdrowe odżywianie

W dzisiejszym świecie szybkie, przetworzone jedzenie, pełne substancji słodzących, w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania próchnicy. Chrupki, przyklejające się do zębów, słodkie napoje, czasem spożywane nawet w nocy, powodują rozwój bakterii. Niezwykle ważne jest więc także to, co jemy. Dieta powinna być zbilansowana, pełna warzyw i zbóż, w mniejszej ilości nabiału, mięsa i tłuszczu. Należy spożywać produkty możliwie najmniej przetworzone, o prostym składzie. Oczywiście istotne jest również ograniczenie spożywania cukru, także w napojach, o czym często się zapomina. Dieta bogata w składniki odżywcze nie tylko nie będzie szkodziła zębom, ale także wspomoże ich dobrostan od wewnątrz.