Menu

Leczenie zębów w okresie ciąży – co wolno, a czego nie należy robić?

Leczenie zębów w okresie ciąży – co wolno, a czego nie należy robić?
dentysta a ciąża

Zdrowie kobiety w ciąży powinno być pod specjalnym nadzorem, ponieważ ma ono ogromny wpływ na rozwój dziecka. Z tego powodu przyszłe mamy mają wiele wątpliwości dotyczących wizyt lekarskich. O ile dbają najczęściej o regularne odwiedzanie ginekologa, z obawą podchodzą do wizyt u innych specjalistów. Leczenie, które w danym momencie nie wydaje im się konieczne, często odkładają na później, co może być zgubne w skutkach. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec jest poszerzenie wiedzy, która pozwoli rozwiać obawy.

Zdrowie zębów i przyzębia ma wpływ na cały organizm. Ich stan zapalny może doprowadzić do licznych chorób ogólnoustrojowych, w tym także do przedwczesnego porodu. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że kobiety w ciąży powinny korzystać z usług stomatologa. Idealnie byłoby, gdyby przed zajściem w ciążę przeprowadziły leczenie stomatologiczne, jeżeli jednak tak się nie stało, nie ma powodów, aby odkładać je do czasu po urodzeniu dziecka.

Leczenie próchnicy u kobiet w ciąży trzeba wykonywać według potrzeb, aby nie doprowadzić do groźnych dla zdrowia zaniedbań. Jeśli istnieje taka konieczność, można również zdecydować się na wyrwanie zęba. Co ważne, leczenie może się odbywać się w znieczuleniu miejscowym. Trzeba jednak wybrać takie środki znieczulające, które nie powodują obkurczania naczyń krwionośnych. Z tego powodu należy poinformować lekarza o swoim stanie, aby mógł wybrać najbezpieczniejszą formę znieczulenia.

Nie ma również przeciwskazań do leczenia do leczenia kanałowego. W tym przypadku lepiej jednak unikać konieczności zrobienie zdjęcia rtg.  Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybór nowoczesnego gabinetu stomatologicznego, wyposażonego w sprzęty umożliwiające wykonanie cyfrowej wizualizacji. Pozwalają one ocenić stan zęba bez konieczności jego prześwietlania.

Jeżeli wskazuje na to stan zębów, leczenie kobiety w ciąży może być przeprowadzone w dowolnym czasie. Jeśli jednak przypadek nie wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa, najlepiej przeprowadzić je po zakończeniu I trymestru ciąży. Jest to czas, w którym kobieta jest szczególnie podatna na poronienie, dlatego też z poważniejszymi zabiegami stomatologicznymi najlepiej poczekać do II trymestru, a będą one wtedy w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka.