Menu

Leczenie stomatologiczne a leczenie osteoporozy

Leczenie stomatologiczne a leczenie osteoporozy
konsultacja dentystyczna

Osteoporoza to choroba kości, która charakteryzuje się postępującym ubytkiem masy kostnej oraz osłabieniem ich struktury. Chorzy wykazują większą podatność na złamania kości. Osteoporozy zazwyczaj nie kojarzymy z problemami stomatologicznymi, ale okazuje się, że osoby cierpiące na to schorzenie mogą mieć poważne problemy z uzębieniem. Osłabione kości szczęki mogą bowiem powodować wypadanie zębów, rozwój różnych chorób przyzębia, a także być źródłem wielu utrudnień i komplikacji przy wszczepianiu implantów lub dobieraniu odpowiednich protez.

Jak osteoporoza wpływa na uzębienie?

Osteoporoza powoduje postępującą demineralizację wszystkich kości – w tym żuchwy i szczęki. Kości stają się łamliwe, a ich struktura przestrzenna jest osłabiona. Wpływa to na utrzymywanie zębów w żuchwie. Najczęściej osteoporoza dotyka przedniej części kości szczękowych. Zęby, które u osób zdrowych są mocno osadzone w zębodołach i tkwią w nich stabilnie, u chorych na osteoporozę obluzowują się, a z czasem wypadają.

Jak chorzy na osteoporozę powinni dbać o zęby?

Jeżeli u pacjenta jest zdiagnozowana osteoporoza albo znajduje się on w grupie ryzyka, powinien on przede wszystkim regularnie odwiedzać dentystę. Lekarz na bieżąco obserwuje stan uzębienia i w razie konieczności może wdrożyć odpowiednie postępowanie. Stomatolog często jako pierwszy zauważa niepokojące symptomy, które mogą wskazywać na rozwój tej choroby u pacjenta. Najczęściej obniżona gęstość kości szczęki i żuchwy jest zauważalna na zdjęciach pantomograficznych, które wykonywane są do celów stomatologicznych. Specjalistyczne programy komputerowe potrafią przeanalizować ryzyko zagrożenia osteoporozą, wykorzystując do tego wykonane zdjęcie oraz grubość żuchwy pacjenta.

Niezwykle istotna jest także dbałość o higienę jamy ustnej oraz stosowanie diety bogatej w wapń oraz witaminy z grupy D i K. Mycie zębów powinno być wykonywane delikatnie, ale precyzyjnie. Warto wybierać szczoteczki z miękkim włosiem, a do swojej codziennej praktyki włączyć dokładne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznych.

Jak przygotować się do leczenia farmakologicznego osteoporozy?

W leczeniu osteoporozy wykorzystywane są często leki z grupy bifosfonianów. Dają one zadowalające efekty, jednak ich stosowanie może wywołać martwicę kości szczęki i żuchwy. Aby odpowiednio przygotować się do tego typu terapii, pacjent powinien przed jej rozpoczęciem wykonać kompleksowe leczenie stomatologiczne. Szczególnie ważne jest przeprowadzenie wszelkich inwazyjnych procedur stomatologicznych (np. leczenie kanałowe czy ekstrakcja zębów) przed rozpoczęciem terapii bifosfonianami, żeby zapewnić kości odpowiedni czas gojenia.