Menu

Leczenie kanałowe zębów u dzieci

Leczenie kanałowe zębów u dzieci
leczenie kanałowe zębów u dzieci

Leczenie kanałowe przez wielu z nas uważane jest za jeden z najmniej przyjemnych zabiegów u dentysty. Niejeden dorosły obawia się tego leczenia, jednak jest ono jedną z najbardziej skutecznych metod gwarantujących uratowanie i wyleczenie chorego zęba. Warto także pamiętać, że jeśli trafimy w ręce dobrego stomatologa, leczenie kanałowe nie musi być straszne. Jak jednak wygląda leczenie kanałowe u dzieci? Czy warto wykonywać je na zębach mlecznych?

Cel przeprowadzenia leczenia kanałowego

Nawet osoba regularnie dbająca o swoje zęby i kontrolująca ich stan u lekarza musi liczyć się, że jej zęby także mogą ulec zniszczeniu. Jak wiadomo, są to najbardziej eksploatowane przez nas kości. Leczenie kanałowe jest zabiegiem stomatologicznym, który wykonuje się u dentysty niezwykle często. Przyczyną problemu jest zapalenie miazgi zęba. Miazga ta wypełnia komorę zęba i jego kanały. Endodoncja polega na usunięciu tkanki uszkodzonej z kanałów, ich dokładnej dezynfekcji i wypełnieniu braków materiałem zastępczym. Miazga w zębie może ulec zniszczeniu, jeśli nie leczymy próchnicy i pozwalamy na rozwijanie się bakterii na zębach. Leczenie kanałowe wykonuje się przy znieczuleniu, jednak zazwyczaj dla samego pacjenta jest to mało komfortowy zabieg. Nie warto się go jednak obawiać, ponieważ nie jest on bolesny.

Leczenie kanałowe u dziecka – tak czy nie?

Czy warto jednak wykonywać leczenie kanałowe u dziecka? Jeśli pojawia się taka potrzeba, leczenie kanałowe jest jak najbardziej wskazane. Rodzice nie powinni lekceważyć zmian chorobowych u dziecka z zębami mlecznymi, ponieważ nieleczone zapalenie może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości. Do leczenia kanałowego u dziecka trzeba podejść jednak w inny sposób niż w przypadku leczenia zębów stałych. Mleczaki mają bowiem bardzo dużo miazgi, ich kanały nie są takie proste jak w zębach stałych, dodatkowo kanałów jest więcej. Uważa się, że leczenie kanałowe zębów można zacząć już u dziecka w wieku 2-3 lat, kiedy korzeń zębowy będzie dobrze ukształtowany. Przed leczeniem kanałowym u dziecka, stomatolog musi wykonać jednak niezbędne badania i sprowadzić czy nie ma przeciwwskazań do jego wykonania.