Menu

Kryteria doboru implantów zębowych

Kryteria doboru implantów zębowych
implanty o szerokości 3mm

Podstawowym kryterium doboru implantów zębowych nie będą kryteria estetyczne, chociaż i one nie są pozbawione znaczenia. Rodzaj implantu będzie jednak ściśle uzależniony przede wszystkim od kształtu kości, jej dostępności oraz ilości wolnej przestrzeni. Ważna jest odległość między luką po utraconym zębie, a pozostałymi zębami. Czytając nasz wpis przekonasz się, co determinuje dobór implantów zębowych.

Warunki kostne

Przy odpowiednich warunkach kostnych stosuje się standardowy rodzaj implantów. Tkanki goją się bardzo szybko, a zabieg przeprowadzony jest sprawnie i w krótkim czasie. Jeśli jednak zależy nam, aby maksymalnie skrócić czas gojenia się rany, zdecydujmy się na implanty stomatologiczne, ulegające osteointegracji. Posiadają zmodyfikowaną powierzchnię, dodatkowo stymulującą powierzchnię tkanki kostnej, co skraca czas gojenia  z dwóch kwartałów do kilku tygodni.

Jeżeli natomiast doszło do niemal całkowitego zaniku kości, w wyniku na przykład zaniedbania w uzupełnianiu ubytków, stomatolodzy zaproponują nam implanty zębowe w postaci krótkich wszczepów. Wyróżnia je rozbudowana struktura boczna, pozwalająca uzyskać optymalną stabilizację implantu.

Innym rozwiązaniem w takiej sytuacji są implanty, ulegające ponadprzeciętnej integracji z kością. Uzupełniane materiałem syntetycznym, przyspieszają proces gojenia się tkanek i zwiększają efektywność leczenia.

Zgryz

Kolejnym kryterium wyboru implantu zębowego jest ewentualne występowanie problemów ze zgryzem. Istnieją dwie metody postępowania w przypadku nadmiernego przesunięcia zębów:

  • leczenie ortodontyczne
  • wszczepiane specjalnych elementów przed założeniem aparatu ortodontycznego

To drugie rozwiązanie skraca czas leczenia i zwiększa jego skuteczność.

Inny problem, powodujący kłopoty z dobrem implantów, to przechylanie się sąsiednich zębów w stronę pustego obszaru. Wszczepienie standardowych implantów staje się wówczas niemożliwe, gdyż przestrzeń między zębami jest zbyt ciasna. W takiej sytuacji stomatolodzy polecają wszczepy o specjalnej, wąskiej strukturze. Są to dwufazowe implanty najnowszej generacji, o szerokości 3 mm, zapewniające maksymalną stabilność oraz wystarczającą wytrzymałość.