Menu

Korzyści ze stosowania Fibryny bogatopłytkowej w stomatologii

Korzyści ze stosowania Fibryny bogatopłytkowej w stomatologii
dentysta

Współczesna stomatologia korzysta z wielu metod, mających na celu przyśpieszenie gojenia się ran, między innymi po ekstrakcjach zębów lub po innych zabiegach z zakresu chirurgii dentystycznej. Jednym z nich jest użycie fibryny bogatopłytkowej. My wyjaśniamy, czym jest i jak działa.

Fibryna bogatopłytkowa, czyli co?

Fibryna bogatopłytkowa to autogenna matryca, otrzymywana z koncentratu płytek krwi pacjenta, poddającego się zabiegowi. Z odwirowanej w specjalnej wirówce krwi tworzy się membranę, odpowiadającą za stymulację gojenia się ran oraz wzrost kości i tkanek miękkich. Ponadto fibryna boagtopłytkowa inicjuje uwalnianie się białka. To ono właśnie odgrywa niezmiernie ważną rolę w interakcjach między komórkami. Dzięki niemu rany goją się szybciej, zwłaszcza w pierwszych kilku dniach po zabiegu.

Charakterystyczne dla omawianej substancji jest fakt, że czynniki wzrostu uwalniają się stopniowo, przez ponadto tydzień po ekstrakcji zęba, przez co rany goją się równomiernie.

Membrana jest wytrzymała i elastyczna, dzięki czemu jej przycinanie i szycie jest niezwykle proste. Ponadto jej użycie eliminuje konieczność używania dodatków biochemicznych.

Korzyści ze stosowania fibryny bogatopłytkowej w stomatologii

Korzyści, ze stosowania fibryny bogatopłytkowej w stomatologii są nie do przecenienia.

Przede wszystkim znacznie przyspiesza odtwarzanie się nowych struktur tkankowych w trudno dostępnych rejonach rany ustnej. Co więcej, ułatwia tworzenie się kości, a także usprawnia regenerację tkanek miękkich, takich jak dziąsła czy błona śluzowa.

Stosuje się ją zwłaszcza:

  • po zabiegu podniesienia zatoki szczękowej w implantologii
  • po przeszczepie tkanek miękkich
  • podczas leczenia paradontozy
  • po odbudowie kości pod implanty
  • po uzupełnieniach protetycznych.

Jeśli zatem wizyta u stomatologa napawa cię prawdziwym przerażeniem, a strach budzi nie tyle sam zabieg, co wizja długo tygodniowego gojenia się bolącej rany, szukaj gabinetu, oferującego wykorzystywanie fibryny bogatopłytkowej.