Menu

Korony pełnoceramiczne – krótka charakterystyka

Korony pełnoceramiczne – krótka charakterystyka
korony pełnoceramiczne

Korony to uzupełnienia protetyczne, które lekarz mocuje na stałe na zębie pacjenta. Stosuje się je wtedy, gdy naturalna korona zęba jest w złym stanie. Może być zniszczona na skutek np. zaawansowanej próchnicy, urazu mechanicznego albo po leczeniu kanałowym. W takich przypadkach lekarz zakłada na ząb estetyczną koronę, która nie tylko poprawia wygląd zęba, ale także powoduje, że pacjent może z niego nadal wygodnie korzystać. Zakłada się je także wtedy, gdy ząb jest przebarwiony np. przez rozwijającą się fluorozę albo kiedy pacjent cierpi na choroby przyzębia. Można je zakładać również na zdrowe zęby, które będą stanowić podporę dla mostu protetycznego. Wyróżniamy różne rodzaje koron protetycznych: metalowe, cyrkonowe, porcelanowe wykonane na podbudowie z metalu, porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu i pełnoceramiczne.

Czym są korony pełnoceramiczne?

Korony pełnoceramiczne to niezwykle estetyczne rozwiązanie. Powstają z bloczków porcelanowych i cyrkonowych. Prezentują się doskonale, idealnie imitując naturalny wygląd zębów. Są częściowo przezierne (tak samo jak naturalne zęby), dzięki czemu światło przechodzi przez nie, co powoduje, że wyglądają tak samo jak naturalne szkliwo. Zastosowanie tego rodzaju koron zapobiega ciemnieniu przylegających do niej tkanek. Wielką zaletą koron pełnoceramicznych jest fakt, że nie wywołują reakcji alergicznych, dzięki czemu można je bez ryzyka stosować u każdego pacjenta. Wyglądem przypominają niewielkie czapki, które są nakładane przez lekarza na wcześniej oszlifowany ząb. W naszej klinice stomatologicznej do ich produkcji wykorzystujemy komputery. Korzystamy z techniki CAD/CAM – CEREC 3D. Dzięki tej nowoczesnej technologii możemy wykonać biologiczną kopię zębów, jeszcze zanim zaczniemy je opracowywać. Lekarz przed wykonaniem docelowej korony realizuje tzw. mock up, czyli próbkę korony. Jest ona zrobiona z kompozytu i wizualizuje pacjentowi, jak będzie prezentować się gotowa korona pełnoceramiczna. Przystępujemy do jej realizacji dopiero wtedy, gdy pacjent zaakceptuje jej wygląd.

System CEREC umożliwia nam wykonanie korony bez konieczności robienia tradycyjnych wycisków. Jest ona niezwykle precyzyjna i bardzo realistycznie imituje kształt rekonstruowanego zęba. Zrealizowanie korony jest możliwe podczas jednej wizyty, dzięki czemu efekt jest widoczny i odczuwalny od razu.