Menu

Kilka wskazówek, jak dbać o protezę stomatologiczną

Kilka wskazówek, jak dbać o protezę stomatologiczną
proteza

Inwestycja w protezę stomatologiczną jest wydatkiem, który wpływa na zdrowie i komfort życia. Z uwagi na to, że służyć ona będzie przez kilka lat, należy o nią odpowiednio dbać. O czym warto pamiętać w kwestii higieny protezy stomatologicznej i co jeszcze jest ważne?

Przede wszystkim higiena

Pacjenci decydują się na protezę w wyniku ekstrakcji zębów. Oczywiste jest, że o protezę należy dbać w sposób szczególny. Metody higieny zależą przede wszystkim od tego, czy zakładamy Pacjentowi protezę stałą, czy ruchomą. Wbrew pozorom te drugie wymagają nieco większej uwagi. Proces adaptacji protezy może się okazać kłopotliwy i potrwać kilka tygodni. Żeby go przyspieszyć, warto nosić ją przez całą dobę. To jednak wymaga szczególnie starannej higieny, ponieważ obecność ciała obcego w jamie ustnej w początkowym okresie może prowadzić do odruchu wymiotnego, nadmiernego wydzielania śliny, podrażnień czy utrudnionego żucia. Biorąc pod uwagę fakt, że pod protezą często gromadzą się resztki pokarmów, należy ją czyścić po każdym posiłku (nie zapominając również o jamie ustnej).  Protezę myje się przy użyciu niezbyt dużej siły, by jej nie uszkodzić. Służy do tego specjalna, miękka szczoteczka i pasta. Nie wolno też zapominać, że trzeba ją umyć w całości – nie tylko zęby. Na koniec należy ją opłukać ciepłą wodą, a po okresie adaptacji ściągać na noc.

W przypadku protezy stałej trzeba pamiętać o dokładnym czyszczeniu i nitkowaniu zębów przy użyciu specjalnej szczoteczki, nie zapominając również o języku i dziąsłach (masowanie dziąseł pobudza krążenie krwi). Wybór szczoteczki, pasty i preparatów do płukania jamy ustnej warto skonsultować ze stomatologiem, który weźmie pod uwagę również zalecenia producenta protezy.

Przechowywanie i regularne kontrole

W przypadku protez ruchomych ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Po wyjęciu ich na noc należy je wkładać do specjalnego pojemnika, który zabezpieczy je przed osiadaniem kurzu czy bakterii. Błędne jest przekonanie, że powinno się je przechowywać w szklance z wodą. Kolejną kwestią są też regularne przeglądy. Dzięki nim można się upewnić, że proteza działa prawidłowo, ale również zadbać o jej higienę. Udając się co pół roku do stomatologa, podczas wizyty oczyszcza on zęby i dziąsła z osadu bakteryjnego i płytki nazębnej.