Menu

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zębów?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zębów?
leczenie kanałowe zęba

Na leczenie kanałowe zęba czy też wielu zębów powinniśmy udać się przede wszystkim w momencie, gdy dojdzie do jakichkolwiek zmian w naszym uzębieniu, które spowodowane są próchnicą. Niestety wysoce postępujące zmiany próchnicze, które w pierwszej kolejności atakują zębinę (czyli tkankę znajdującą się pod szkliwem zęba), a w następnej kolejności—miazgę zębową. Konsekwencją tego procesu jest niewątpliwie, przedostanie się bardzo dużej ilości bakterii, które spowodują stany zapalne i bardzo silne bóle z tym związane. Nieleczenie zębów znajdujących się w tym stadium choroby mogą ostatecznie doprowadzić do ich martwicy lub jeszcze poważniejszych konsekwencji.

O wiele poważniejszym stan spowodowany przez bakterie próchnicy stanowi zgorzel zęba. Jest to zapalenie miazgi zębowej, przy którym występuje bardzo uciążliwy i ciężki do zniesienia ból. To schorzenie może prowadzić do wielu innych chorób zagrażających naszemu zdrowiu bądź życiu. Zgorzel zęba należy bowiem do stanów, w których dochodzi do gnicia tkanek w żywym organizmie, za którym stoją różnego typu bakterie. Zgorzel w nieleczonym może doprowadzić do naprawdę groźnych powikłań takich jak chociażby kłębuszkowe zapalenie nerek, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy też zapalenie wsierdzia. Najczęściej jednak w takich przypadkach powstają ropnie okołowierzchołkowe oraz zębopochodne, które w konsekwencji prowadzą nawet do naszej śmierci.

Długo leczone zęby

Na leczenie kanałowe zębów powinniśmy zdecydować się (a właściwie w tym momencie jest to konieczność) również wtedy, gdy inne metody leczenia nie przynoszą spodziewanego efektu i pozornie nasz ząb nadaje się do usunięcia. Od czasu do czasu zdarzają się również sytuacje, w których po przeprowadzonym zabiegu leczenia kanałowego należy je powtórzyć, czyli dokonać tak zwanego procesu reendoncji. Powodów tego stanu rzeczy może być w zasadzie kilka takich jak np. źle przeprowadzony pierwszy zabieg leczenia kanałowego, które nie dało spodziewanych efektów, pojawienie się nieprzewidzianych powikłań lub pozostawienie w kanale resztek jakiegoś przedmiotu, lub materiału, który utknął w trakcie wykonywania wcześniejszych zabiegów leczniczych.