Menu

Jakie są wskazania do leczenia zębów pod narkozą?

Jakie są wskazania do leczenia zębów pod narkozą?
leczenie zębów pod narkozą

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zdrowe i zadbane zęby są ich wizytówką, a współczesna stomatologia daje w zasadzie nieograniczone możliwości leczenia. Wizyta u dentysty nie kojarzy się już z bólem nie do zniesienia, bowiem gabinety dysponują nowoczesnymi znieczuleniami, a nawet narkozą. Znieczulenie ogólne to kontrolowany i odwracalny proces, polegający na całkowitym zniesieniu świadomości, a tym samym czucia bólu za pomocą środków farmakologicznych. Do jego przeprowadzenia uprawniony jest lekarz anestezjolog, który wprowadza pacjenta w stan narkozy, a następnie na bieżąco monitoruje jego funkcje życiowe. W klinikach stomatologicznych coraz częściej zatrudniani są anestezjolodzy, którzy współpracują ze stomatologami w zakresie zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym. Czy zwykła obawa przed wizytą jest wystarczającym powodem, aby z niego skorzystać? Przeczytaj, jakie są najważniejsze wskazania do wykonania zabiegu stomatologicznego w narkozie.

  • Dentofobia

Dentofobia to strach przed leczeniem stomatologicznym. Lęk prze wizytą w gabinecie towarzyszy wielu osobom, u niektórych z nich jest on jednak tak silny, że rezygnują z leczenia zębów. Fobia ta występuje zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Kiedy już jest taka konieczność, a strachu w żaden sposób nie da się przełamać, wskazaniem może być leczenie w znieczuleniu ogólnym.

  • Rozległość zabiegu

Narkoza może zostać podana pacjentowi, który wymaga rozległego i długiego zabiegu stomatologicznego przeprowadzonego za jednym razem. W takiej sytuacji leczenie w znieczuleniu miejscowym mogłoby być trudne do zniesienia, szczególnie jeśli dotyczy to zabiegów chirurgicznych. Narkoza umożliwia tutaj m.in. usunięcie kilku zębów na raz, jeśli zachodzi taka potrzeba.

  • Uczulenie na środki znieczulające

Istnieją pacjenci, którzy są uczuleni na środki stosowane do znieczulenia miejscowego. Jeśli nie chcę się oni poddać leczeniu bez znieczulenia, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie narkozy.

  • Brak współpracy z pacjentem

Aby leczenie stomatologiczne było udane, pacjent powinien współpracować z lekarzem. Czasem zdarza się jednak, że kontakt ten jest utrudniony. Często dotyczy to dzieci, a także osób cierpiących na choroby psychiczne. W takiej sytuacji ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, wskazaniem jest przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.