Menu

Z jakich materiałów wykonuje się implanty zębowe?

Z jakich materiałów wykonuje się implanty zębowe?
Materiały, z których produkuje się implanty

Implanty zębowe zastępują naturalne uzębienie.

Składają się z dwóch części: śruby, umieszczanej w dziąśle i zastępującej naturalny korzeń zęba, oraz korony. Do wykonania obu tych części używa się różnych materiałów.

Materiały, z których wykonuje się dolną część implantu

Dolną część implantów produkuje się z:

  • tytanu,
  • ceramiki,
  • polimeru.

Najbardziej trwałe są implanty tytanowe, wszczepiane w naszej klinice.

Organizm łatwo przyswaja ten rodzaj metalu i nie traktuje go jako ciało obcego.

Ponadto tytan jest trwały, zdolny do przenoszenia dużych obciążeń w jamie ustnej. Tytanowa powłoka śruby jest szorstka i specjalnie wyprofilowana. Jej budowa przyśpiesza gojenie powstałej rany, a także stymuluje wzrost kości. Dzięki temu leczenie jest krótsze niż w przypadku implantów z pozostałych materiałów.

Implanty ceramiczne będą bardziej łamliwe, jednak tak samo dobrze przyswajalne przez organizm. Są także odporne na korozję i działanie kwaśnych substancji.

Trzecim materiałem, chętnie wykorzystywanym do produkcji implantów, jest polimer, czyli tworzywo sztuczne. Najczęściej używa się go do odbudowy pojedynczych ubytków.

Materiały, przeznaczone na górną część implantu zębowego

Odcień korony implantu zębowego dostosowywany jest do koloru reszty uzębienia, dzięki czemu sztuczne zęby są nie do odróżnienia od naturalnych.

Produkuje się je głównie z ceramiki oraz porcelany, wzmacnianej nakładką z tlenku cyrkonu. Spotkać się można także z koronami mieszanymi. Ich wewnętrzna część wykonana jest ze stopów metali, podczas gdy zewnętrzna powłoka z porcelany.

Implanty zębowe gwarantują zdrowy, lśniący, biały uśmiech. Dzięki nim rozgryzanie pokarmów nie nastręcza trudności, a co za tym idzie, poprawia się funkcjonowanie całego układu pokarmowego. Implanty utrzymują odpowiednią strukturę kości i pozytywnie wpływają na kształt twarzy.

Są doskonałą alternatywą dla mostków oraz protez, często niewygodnych i przysparzających wielu problemów w trakcie użytkowania.