Menu

Jak postępować, gdy odcementuje się nam korona zębowa?

Jak postępować, gdy odcementuje się nam  korona zębowa?
korona zębowa

Korony zębowe to doskonały i małoinwazyjny sposób na odbudowanie naturalnych zębów. Są niezwykle przydatne, kiedy np. naturalna korona zęba jest zniszczona przez zaawansowaną próchnicę, uraz mechaniczny albo przez przebyte leczenie kanałowe. Dzięki nim nasze zęby wyglądają estetycznie, zdrowo i naturalnie. Możemy też z nich swobodnie korzystać bez żadnych przeszkód i ograniczeń. Decydując się na koronę zębową, często mamy wiele pytań dotyczących ich trwałości, bezpieczeństwa oraz tego, czy mogą one wypaść. W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, jak należy postępować, kiedy odcementuje się nam  korona zębowa.

Jak długo wytrzymują korony zębowe?

Jest to często powtarzające się pytanie w gabinetach stomatologicznych. Należy mieć świadomość, że korony zębowe nie mają z góry określonej żywotności. Zależy ona w dużej mierze od pacjenta i od tego, jak dba o swoją koronę oraz jak jej używa. Mając założoną koronę, musimy pamiętać, aby nie gryźć nią wyjątkowo twardych produktów, bo może to spowodować jej pęknięcie. Zadbana korona zębowa potrafi w niezmienionym stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat!

Co zrobić, gdy odcementuje się nam korona zębowa?

Jeżeli zauważymy, że założona przez dentystę korona się odkleiła, przede wszystkim nie należy panikować. W takim wypadku nie próbujmy samodzielnie jej przymocować, ale jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim stomatologiem. Na wizycie lekarz oceni koronę, wykona niezbędne badania diagnostyczne i stwierdzi, czy można ją ponownie zacementować. Dentysta określi przyczynę odcementowania się korony i wdroży odpowiednie postępowanie. W pierwszej kolejności należy więc zapisać się na wizytę do swojego stomatologa. Lekarz oceni stan zęba, na którym osadzona była korona. Jeżeli będzie wymagał leczenia, wykona je, a kiedy ząb będzie wypełniony, zaopatrzy go specjalnym wkładem koronowo – korzeniowym i wykona nową koronę.

Jakie są najczęstsze przyczyny odpadnięcia korony zębowej?

Korona zębowa może wypaść, jeżeli doszło do uszkodzenia filaru, czyli oszlifowanego zęba, na którym była zamocowana. Jeżeli ząb ten był wcześniej leczony kanałowo albo wiele razy wypełniany, to jego struktura może być znacząco osłabiona. W takim wypadku po dłuższym czasie użytkowania może dojść do złamania zęba i wypadnięcia osadzonej na nim korony. Jeśli filar zęba jest uszkodzony, a korona w dobrym stanie, dentysta może próbować ją wkleić jeszcze raz, ale najczęściej kończy się to wymianą na nową koronę.