Menu

Implanty zębów jednofazowe i dwufazowe – czym się różnią?

Implanty zębów jednofazowe i dwufazowe – czym się różnią?
implanty stomatologiczne dwufazowe

Implanty to nowoczesna metoda uzupełniania luk w naturalnym uzębieniu. Dzięki nim można skutecznie zapobiec rozwojowi różnych przykrych następstw, wynikających z posiadania luk w uzębieniu. Decydując się na implanty, możemy uniknąć między innymi: nierównomiernego ścierania zębów, trudności w trawieniu, nawracających bóli głowy, deformacji owalu twarzy, niewyraźnego artykułowania głosek zębowych czy rozwoju wad zgryzu. Implant zębowy gwarantuje pacjentowi całkowitą sprawność przeżuwania pokarmów, która jest niemożliwa do osiągnięcia przy zastosowaniu protez ruchomych. Do wyboru mamy dwa rodzaje implantów: jednofazowe i dwufazowe. W podjęciu decyzji o rodzaju implantu, który jest najlepszy dla pacjenta, pomaga lekarz, którego wiedza i doświadczenie pozwalają na przeprowadzenie wnikliwej analizy stanu zdrowia i oczekiwań pacjenta. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, czym się one różnią.

Czym są implanty jednofazowe?

Implant jednofazowy jest wszczepiany na jednej wizycie, dzięki czemu mniejsza jest ingerencja chirurgiczna konieczna do jego założenia. Taki implant składa się ze śruby złączonej na stałe z gwintem. Dzięki tej specyficznej budowie nie ma konieczności używania łącznika pomiędzy śrubą a nadbudową, co znacznie skraca czas zakładania implantu. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest wykluczenie ryzyka poluzowania różnych elementów implantu oraz eliminacja problemu gromadzenia się niebezpiecznych dla zdrowia zębów bakterii między ich łączeniami.

Sytuacja idealna, gdy oś implantu pokrywa się z osią korony zęba, występuje niezwykle rzadko, w związku z tym, w naszej klinice nie wszczepiamy implantów jednofazowych, a jedynie dwufazowe. Wynika to z naszego wieloletniego doświadczenia i umiejętności.

Czym są implanty dwufazowe?

Implanty dwufazowe różnią się od jednofazowych swoją budową. Składają się z tytanowej śruby i łącznika. Jest to malutki element zrobiony z tytanu albo cyrkonu. Jego zadaniem jest łączenie śruby wszczepionej w kość pacjenta z wybranym uzupełnieniem protetycznym (np. koroną). Tego typu implant nie może być założony na jednej wizycie. Proces jego osadzania jest rozbity na minimum dwie wizyty. Na pierwszej z nich lekarz wkręca implant w kość pacjenta, a następnie nakłada na niego śrubę zamykającą, która jest przykrywana dziąsłem. Następna wizyta może być zrealizowana dopiero po 3-4 miesiącach, kiedy implant solidnie zrośnie się z otaczającą go tkanką kostną. Podczas drugiej wizyty lekarz odsłania implant, a śruba zamykająca jest wymieniana na śrubę gojącą, na którą nakładana jest następnie wybrana odbudowa protetyczna.

W przypadku implantów dwufazowych istnieje możliwość przykręcenia łącznika protetycznego i wykonania korony tymczasowej na jednej wizycie. Zaszywanie błony śluzowej nad implantem jest stosowane rzadziej i wymaga dodatkowej wizyty w celu jego odsłonięcia i wkręcenia śruby gojącej. Po zagojeniu przystępuje się do wykonania odbudowy protetycznej na implancie.

Aktualnie z zasady nie pokrywa się implantu błoną śluzową, ale na okres integracji, wkręca się śrubę gojącą. Nie jest wtedy konieczny zabieg odsłonięcia implantu. Dodatkowo ma ona za zadanie wymodelowanie kieszonki dla korony zęba, który zostanie odbudowany.