Menu

Gojenie po ekstrakcjach a PRF

Gojenie po ekstrakcjach a  PRF

Gojenie po ekstrakcjach a  PRF

Wyrwanie, czyli ekstrakcja zęba, należy do jednych z najbardziej bolesnych i nieprzyjemnych zabiegów na fotelu stomatologicznym. Równie niekomfortowe co sam zabieg, bywa gojenie się po nich ran. Jeśli należysz do grona osób, u których rany goją się wyjątkowo ciężko, długo i boleśnie. W szybkim leczeniu zębodołu z pomocą przyjdzie ci PRF. Co to takiego, przeczytaj w naszym wpisie.

PRF czyli co?

PRF to skrót, oznaczający fibrynę bogato płytkową, czyli autogenną matrycę, którą otrzymuje się z koncentratu płytek krwi. Pobrana i odwirowana w specjalnej wirówce krew pacjenta stanowi zasadniczy składnik membrany. Odpowiada ona za stymulację gojenia oraz wzrostu kości i tkanek miękkich. Inicjując uwalnianie się białka, odgrywającego ważną rolę w interakcjach między komórkami, przyspiesza gojenie przede wszystkim w pierwszych kilku dniach po zabiegu.

Co charakterystyczne, czynniki wzrostu w PRF uwalniają się stopniowo, przez ponadto tydzień po ekstrakcji zęba.

Sama membrana jest wytrzymała i elastyczna, co ułatwia jej przycinanie i szycie. Wytwarza się ją w prosty sposób, a jej użycie eliminuje konieczność używania dodatków biochemicznych.

Zastosowanie

Zastosowanie PRF w stomatologii jest bardzo szerokie. Przyspiesza odtwarzanie się nowych struktur tkankowych w trudno dostępnych rejonach rany ustnej. Ułatwia tworzenie się kości i regenerację tkanek miękkich, takich jak dziąsła czy błony śluzowej.

Ponadto stosuje się ją po zabiegu podniesienia zatoki szczękowej w implantologii, przeszczepu tkanek miękkich i podczas leczenia paradontozy. Jest doskonałym materiałem po odbudowie kości pod implanty, a także po uzupełnieniach protetycznych.

Szukajmy zatem nowoczesnych, profesjonalnych gabinetów stomatologicznych, stosujących omówioną wyżej metodę. Dzięki niej bowiem rana po ekstrakcji zęba zagoi się dużo szybciej, co przyczyni się do szybszej rekonwalescencji po zabiegu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, u których wszelkiego rodzaju ran goją się wolno. PRF znacznie ulży ich cierpieniom.